Czyli dlaczego trzeba i warto leczyć blizny

Blizna pojawiająca się na skórze, to problem nie tylko estetyczny, który, zwłaszcza w miejscach widocznych, powoduje złe samopoczucie psychiczne pacjenta. Jest to również problem medyczny, który w przypadku blizn nieprawidłowych ZAWSZE powinien zostać skonsultowany z lekarzem. Blizna to tkanka, która, o ile nie wytworzy się w prawidłowy sposób, może stanowić dla nas zagrożenie. Obydwa aspekty w dzisiejszych czasach mogą być poddawane skutecznej terapii. W XXI wieku istnieją sposoby na to, by leczyć blizny tak, aby pacjentowi zostało po nich tylko wspomnienie.

BLIZNY powstają na skórze w wyniku gojenia się ran lub rozciągania skóry i w większości nie wymagają leczenia. Bywają jednak blizny nieprawidłowe, np. zanikowe lub przerosłe, które są problemem estetycznym i zdrowotnym.


BLIZNY POTRĄDZIKOWE

To blizny zanikowe - dołeczki powstające w wyniku gojenia się wykwitów trądziku lub ospy. Mogą być bardzo poważnym problemem estetycznym, który pojawia się u młodych osób w wyniku przewlekłego nieleczonego trądziku. Po wyleczeniu objawów na całej lub fragmentach twarzy, dekoltu, a także pleców pozostają ślady choroby często na całe życie. Przez bardzo długi czas dermatolodzy mieli ograniczone metody leczenia tych blizn, często mało skuteczne. Obecnie laser frakcyjny pomaga likwidować te blizny z niespotykanymi dotąd efektami w stosunkowo krótkim czasie.

ROZSTĘPY

Odmianą blizn zanikowych są rozstępy .Są to linijnie układające się blizny powstające na skutek zaniku skóry, w obrębie których doszło do ścieczenia naskórka i skóry właściwej oraz zaniku włókien sprężystych. Jako przyczynę powstawania rozstępów uważa się gwałtowne rozciągnięcie skóry, która nie nadąża za przyrostem masy ciała. Pojawiają się najczęściej w okresie dojrzewania, w ciąży, u chorych leczonych przewlekle kortykosteroidami, u osób z zaburzeniami hormonalnymi. Istnieją również pewne predyspozycje genetyczne do powstawania rozstępów. Lokalizują się głównie na piersiach, brzuchu, udach, pośladkach i ramionach. W terapii nie ma do tej pory metody, która dawałaby 100% wyleczenie, możemy jednak osiągać spektakularne efekty estetycznej poprawy w wyglądzie skóry objętej problemem. Tu również lasery z głowicami frakcyjnymi są dziś najlepszą metodą terapii. Należy pamiętać, że im wcześniej rozpoczniemy terapię rozstępów, tym większa szansa na dobry efekt terapii.

KELOIDY

Blizny przerosłe oraz bliznowce (keloidy) to wyniosłe zmiany skórne, które są patologicznym procesem zejściowym powstającym po  uszkodzeniu skóry. Są to guzy powstające bądź w miejscach urazów skóry takich jak oparzenia, zranienia, działanie substancji żrących,  przekłuwanie uszu, szczepień, bądź też bez uchwytnej przyczyny. Typowym umiejscowieniem zmian jest górna część tułowia, płatki uszu, szyja, kończyny górne. Opisuje się je jako tkankę włóknistą, która początkowo wygląda jak normalna blizna lecz posiada tendencję do przerastania. Z czasem blizna ta zaczyna przerastać ponad poziom skóry. Zmiany te mają tendencję do szerzenia się poza obręb zmiany pierwotnej. Czasem mogą wywoływać świąd, ból oraz powodować przykurcze.

UWAGA! Blizny, zwłaszcza poparzeniowe stanowią stan przednowotworowy, więc jeśli dana blizna ma tendencje do przerastania, swędzi, piecze bądź w jakikolwiek sposób zwraca uwagę pacjenta, należy koniecznie skonsultować ją z lekarzem dermatologiem, w celu podjęcia ewentualnie wczesnych kroków profilaktycznych.

Jak leczyć blizny?

Terapia blizn uzależniona jest od rodzaju blizny, okolicy w jakiej się znajduje, oczekiwań pacjenta i przede wszystkim powinna być bezpieczna. Lekarz, oceniając zmianę, dobiera odpowiedni schemat leczenia, proponując pacjentowi różne możliwości. Razem z lekarzem pacjent podejmuje decyzję o najwłaściwszym rozwiązaniu dla siebie.

LASEROTERAPIA FRAKCYJNA – przełom w leczeniu blizn

W terapii blizn w ostatnich latach pojawiła się metoda dająca spektakularne efekty. Laseroterapia frakcyjna jest to niewątpliwie obecnie najskuteczniejsza metoda walki z bliznami, która przy okazji pozwala na uzyskanie dodatkowych efektów, jak ujędrnianie skóry, wygładzanie zmarszczek, poprawę kondycji skóry i rozjaśnienie przebarwień. Seria zabiegów z wykorzystaniem lasera frakcyjnego pozwala uzyskać znaczącą, widoczną poprawę estetyczną i jakościową skóry. Działanie lasera frakcyjnego oparte jest na powstawaniu siatki kontrolowanych oparzeń na skórze, które gojąc się, inicjują odbudowę prawidłowej tkanki łącznej w obrębie blizny. Dlatego jest tak skuteczna. Kilka zabiegów (2-5) wykonanych w odstępach miesiąca pozwala uzyskać znaczne spłycenie blizn zanikowych, rozstępów lub wygładzenie blizn przerosłych, a tym samym poprawę komfortu skóry i samopoczucia pacjenta. Zabieg traumatyzuje skórę, dlatego pacjent musi liczyć się z dwu – trzydniowym wyłączeniem z życia zawodowego, czy towarzyskiego, szczególnie jeśli zmiany bliznowate zlokalizowane są w obrębie twarzy. Wymaga wcześniejszego znieczulenia miejscowego kremem z lignokainą lub nasiękowego.

Zasada działania lasera frakcyjnego opiera się na tworzeniu na skórze siatki punktów, w których działa światło lasera, tworząc w skórze kolumny. Dzięki temu w czasie jednego zabiegu laser podgrzewa tylko część skóry, pozostawiając resztę nienaruszoną. System ProFractional minimalizuje nieprzyjemne odczucia i niepożądane efekty uboczne dzięki natychmiastowemu usunięciu nadmiaru ciepła zgromadzonego w kolumnach pozostałej po zabiegu tkanki martwej. Zabieg jest dzięki temu komfortowy, skóra szybciej się goi i nie jest mocno podrażniona.


POZOSTAŁE METODY LECZENIA BLIZN

Z racji ograniczonej dostępności do laserów frakcyjnych i stosunkowo niemałych kosztów terapii nadal z powodzeniem stosowane są dotychczasowe, bardzo różnorodne metody leczenia funkcjonujące w medycynie estetycznej od lat.

PILING

Uznaną i powszechnie stosowaną od lat metodą leczenia blizn, głównie zanikowych są pilingi – zarówno chemiczne jak i mechaniczne, czyli dermabrazja i mikrodermabrazja. Techniki te można ze sobą łączyć. Efektywne w przypadku bardzo niewielkich i płytkich zmian. Zabiegi nie są bolesne, nie wymagają znieczulenia, konieczne jest stosowanie filtrów przeciwsłonecznych po zabiegu i wykonywane są w serii, w odstępach co 2-4 tygodnie.

MEZOTERAPIA

Dobre efekty daje mezoterapia, która polega na ostrzykiwaniu blizn preparatami zawierającymi krzem, kwas hialuronowy, polinukleotydy, witaminy, a w przypadku keloidów – ostrzykiwaniu sterydem, czasem w połączeniu z 5-fulorouracylem. Lekarz wykonuje serię nakłuć, dzięki którym składniki koktajlu dostarczane są do odpowiednich warstw skóry.

W przypadku zmian zlokalizowanych z obrębie powłok brzusznych, pośladków, ramion, czy ud stosowana jest również terapia kwasem l-polimlekowym, który jednocześnie pobudza skórę do odnowy i działa ujędrniająco, prowadząc kompleksową terapią skóry w danej okolicy. Skóra przez zabiegiem zostaje znieczulona specjalnym kremem.

DERMATOCHIRURGIA

Blizny przerosłe i keloidy można również usuwać chirurgicznie lub łączyć leczenie chirurgiczne z doogniskowym podaniem sterydu. Ingerencja chirurgiczna zawsze niesie jednak ze sobą ryzyko nawrotu, wymaga znieczulenia miejscowego.

KRIOTERAPIA

To technika polegająca na zastosowaniu bardzo niskich temperatur -100/-200 st.C, czyli odmrożeniu tkanki patologicznej, co prowadzi do zamierzonego rozpadu blizny.

OPATRUNKI UCISKOWE

Do metod nieinwazyjnych możemy zaliczyć dodatkowe stosowanie opatrunków uciskowych, a także preparatów silikonowych (plastry, żele), które działają profilaktycznie i leczniczo, zmiękczając i wygładzając blizny oraz redukując świąd. Aby zwiększyć skuteczność i przeciwdziałać nawrotom, często łączy się różne metody w celu uzyskania lepszych, bardziej kompleksowych efektów.

STOP BLIZNOM

Jak bardzo chcesz wymazać blizny z życiorysu? Stop Bliznom to projekt dla tych, którym blizny w uzasadniony sposób nie pozwalają na osiągnięcie całkowitego zadowolenia z samego siebie. Blizny poparzeniowe, potrądzikowe zlokalizowane w odsłoniętych partiach ciała bardzo często powodują dyskomfort, zwłaszcza, u osób młodych. Od listopada 2010 można poddać się terapii blizn w ramach projektu STOP BLIZNOM – pacjent zyska specjalną cenę nawet do 53 % bonifikaty, a następni pacjenci zobaczą, jak nasi Beneficjenci przechodzili terapię, poznają ich opinie i odczucia. Więcej na stronie www.stopbliznom.pl oraz blogu: stop bliznom.blox.pl

Zobacz pierwsze zdjęcia Beneficjentów po pierwszych zabiegach:

Ola lat 22


Autor: Krystyna Pawełczyk-Pala,
dermatolog, lekarz medycyny estetycznej
oraz
Joanna Hesse Kowalczyk

Zobacz powiązane strony:

Prostownica do włosów pozwoli Ci na szybkie wykonanie perfekcyjnej fryzury. Kilka przeciągnięć po wysuszonych włosach i gotowe. Na rynku dostępnych jest wiele urządzeń, które różnią się między sobą funkcjami i ceną.

więcej ›
Kompleksowy żel 3w1
Kompleksowy żel 3w1

Dobra wiadomość dla wszystkich Panów, szczególnie tych, którzy cenią proste i skuteczne rozwiązania w codziennej pielęgnacji. Na rynku pojawił się nowy produkt dostosowany do codziennych potrzeb nowoczesnego mężczyzny - kompleksowy żel pod prysznic 3w1 Naturia men.

więcej ›
Piękna cera
Piękna cera

INTELLIGENT SKIN THERAPY od BeautyFace to idealna propozycja dla osób, które poszukują skutecznego i naturalnego sposobu na poprawę wyglądu skóry - Inteligentnej pielęgnacji odpowiadającej na 16 potrzeb cery.

więcej ›
Świetna maskara
Świetna maskara

Maskara to kosmetyk znajdujący się w każdej kosmetyczce. Lata spędzamy na poszukiwaniu swojego ideału. W każdym sezonie nowości kuszą obietnicami, że oto wreszcie zostaną spełnione nasze marzenia.

więcej ›
Jaki zapach dla jakiej kobiety?
Jaki zapach dla jakiej kobiety?

Kwiaty dla kobiety delikatnej, owoce dla naturalnej - znajdź swoją rodzinę zapachową. Czy zdarzyło ci się kiedyś poczuć fantastyczny zapach perfum koleżanki, popędzić do drogerii i… doznać zawodu? Okazało się bowiem, że po pierwsze, zapach ten wcale już nie wydaje ci się taki ładny, a po drugi

więcej ›
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...