Ślub kościelny

Ślub kościelny jest chyba jedną z najładniejszych ceremonii z jakimi dane jest nam się zetknąć w życiu codziennym. Zgromadzonych w kościele napawa radością, przyprawia o uśmiech, a co niektórych nawet o łzy szczęścia. Jednak z punktu widzenia prawa nie jest w naszym kraju uznawany - rozumiany jest jedynie jako forma pojednania się młodych przed Bogiem. Dlatego też koniecznością jest zawarcie ślubu cywilnego lub zamiast dwóch - wzięcie jednego - ślubu konkordatowego.

Powszechnie przyjęła się zasada, że ślub kościelny należy wziąć w parafii pani lub pana młodego. Oczywiście możemy go zawrzeć w każdej innej parafii, ale w takiej sytuacji potrzebujemy tzw. "licencji" - czyli wyrażenia zgody proboszcza.

Aby w natłoku codziennych zajęć, oraz stresu związanego z sakramentem małżeństwa nie zapomnieć o załatwieniu najdrobniejszej choćby sprawy, poniżej przedstawiamy schemat którym warto się kierować na - niekiedy trudnej - drodze do ołtarza:

Rezerwujemy termin ślubu w wybranym kościele

W myśl zasady "im wcześniej tym lepiej" udajemy się do kancelarii parafialnej na około 6 miesięcy przed planowaną datą zawarcia małżeństwa. Pamiętajmy, że najwięcej małżeństw zawieranych jest w okresie letnim, dlatego planując ślub latem, odkładanie rezerwacji na póĄniej może opóĄnić także datę ślubu.

Dokumenty, które będą od nas wymagane to dowody osobiste oraz metryki chrztu z zawartą informacją o sakramencie bierzmowania. W przypadku gdy jedna ze stron nie posiada owego sakramentu, należy go jak najszybciej uzupełnić, gdyż będziemy na to potrzebowali około 2 miesięcy!

Spisujemy protokół przedślubny

Na 3 miesiące przed planowaną datą ślubu powinien zostać spisany protokół przedślubny. Przyszła para młoda zgłasza się w tym celu ponownie do kancelarii parafialnej. Tym razem liczba wymaganych dokumentów zwiększa się:

  • dowody osobiste,
  • metryki chrztu (oczywiście w uwzględnioną informacją o sakramencie bierzmowania)
  • świadectwa nauki religii (ostatnie jakie posiadamy)
  • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego o braku jakichkolwiek okoliczności, które mogą wykluczyć zawarcie sakramentu małżeństwa.

Pamiętajmy, że po spisaniu protokółu przedślubnego powinniśmy przystąpić do pierwszego (z dwóch obowiązkowych) sakramentu pokuty, którego potwierdzenie odbycia także będziemy musieli przedłożyć kapłanowi.

Także po spisaniu protokółu głoszone są niedzielne zapowiedzi. A my skupiamy się w tym czasie na naukach przedślubnych...

Niedzielne zapowiedzi

Zapowiedzi głoszone są przez 2 kolejne niedziele po spisaniu protokółu przedślubnego. W przypadku gdy jedna ze stron przyszłej pary młodej pochodzi z innej parafii, w zakresie jej obowiązków należy dostarczenie do własnej parafii informacji o zapowiedziach, które również muszą być odczytane. Dokument polecający wygłoszenie zapowiedzi otrzymamy w kancelarii parafialnej z którą zetknęliśmy się już w dwóch poprzednich punktach.

Po wygłoszeniu zapowiedzi otrzymujemy specjalne zaświadczenie które dostarczamy także do kancelarii parafialnej.

Pobieramy nauki przedmałżeńskie

Kurs przedmałżeński jest koniecznością. Potwierdzenie jego ukończenia przyda nam się na dalszej drodze do sakramentu małżeństwa. Kurs najlepiej rozpocząć na około 3 miesiące przed planowaną datą ślubu. Całość potrwa około 7 - 10 tygodni, a zakończona zostanie obowiązkowym spotkaniem w poradni rodzinnej.

Spisujemy akt ślubu (przyszła para młoda oraz świadkowie)

Na około tydzień przed terminem ślubu udajemy się ponownie do kancelarii parafialnej. Tym razem obowiązkowo stawiają się z nami świadkowie. To właśnie teraz potrzebne nam będą wszelkie zaświadczenia oraz dokumenty, które uzbieraliśmy podczas załatwiania spraw opisanych w poprzednich punktach.

Narzeczeni dostarczają do biura parafialnego następujące dokumenty i zaświadczenia:

  • dowody osobiste
  • zaświadczenie ukończenia nauk przedmałżeńskich wraz adnotacją o odbyciu spotkań w poradni rodzinnej
  • zaświadczenie o wygłoszeniu niedzielnych zapowiedzi (tylko dla osoby która pochodzi z poza parafii). W przypadku gdy obie strony pochodzą z jednej parafii, ten punkt pomijamy.

Obowiązkiem świadków jest dostarczenie jedynie dowodów osobistych. W nagłych sytuacjach, w których świadek nie może np. stawić się w kancelarii parafialnej w umówionym terminie, odpowiednie dane mogą dostarczyć do księdza narzeczeni (imię, nazwisko, adres zamieszkania, rok urodzenia, wykonywany zawód, wyznanie).

Przeddzień ślubu

Po za ostatecznymi przygotowaniami do ślubu, jedyne o czym musimy tego dnia pamiętać to o drugim sakramencie pokuty, który obowiązuje nas właśnie w przeddzień udania się do ołtarza. Tak jak w przypadku pierwszego sakramentu pokuty - tym razem także otrzymamy zaświadczenie o jego odbyciu. Zaświadczenie zabieramy następnego dnia do kościoła.

Dzień ślubu

To najważniejszy, a zarazem najbardziej stresujący dzień podczas całej 6-cio miesięcznej "kampanii" przedmałżeńskiej. Zalecamy oczywiście dużą dawkę spokoju, oraz pogody ducha - przecież wszystko mamy już tak idealnie dopięte na ostatni guzik!

W kościele wypada nam zjawić się trochę wcześniej. Narzeczeni dostarczają do zakrystii zaświadczenie z wczorajszego sakramentu pokuty, a świadkowie dostarczają obrączki.

Cała czwórka zobowiązana jest w obecności kapłana do podpisania specjalnego zaświadczenia związanego ze zbliżającą się uroczystością oraz pojednaniem przed Bogiem przyszłej pary młodej.

Teraz czeka już tylko sama uroczystość sakramentu małżeństwa... powodzenia!

Uroczystość

Sakrament małżeństwa może mieć różny przebieg - najczęściej w zależności od regionu naszego kraju. Jednak wszystkie te aspekty oraz sam program przebiegu uroczystości ustalany jest z kapłanem na bieżąco przez okres poprzedzający ślub.

Składanie życzeń, obdarowywanie prezentami, forma witania pary młodej jest różna w różnych częściach kraju, dlatego też nie jesteśmy jej w stanie dokładnie przedstawić.

Uwagi

Pomijając kwestie czysto programowe, należy pamiętać, że oprawa muzyczna podczas mszy świętej, wystrój kościoła, sprawy dotyczące filmowania czy fotografowania, należy omówić z księdzem prowadzącym wcześniej. Nierzadko bywają problemy, w których kapłan nie wyraża zgody na użycie podczas ceremonii kamery bądĄ też aparatu fotograficznego. Warto więc pomyśleć o tym nie tworzyć niepotrzebnych konfliktów.


 Dodaj komentarz            Zajrzyj na nasze FORUM ŚLUBNE

wszystkich komentarzy: 437    strona 1 z 28

pierwsza poprzednia 1 2 3 4 5 następna ostatnia

andre  2016-10-26
Za slub trzeba dac łaowk e ksiedzu 100 zł albo i wiecje ale ksieza nei płaca od teog podatku ile traci panstwo 19% dochodu a oni nawet paragonu nei wystawia tym uwazam slub koscielany za nie wazny bo jest za kase kupiony
Wellness0  2016-09-09
Pamiętajmy że ten dzień powinien być wyjątkowy i nie stresujmy się tak bardzo w tym dniu najlepiej poprośmy o pomoc druchne lub kogoś z rodziny polecam stronkę __________________________________________________________________________________________________________ https://100club.pl/kochaj/
Piter  2016-07-29
Polecam fajną oprawę muzyczną ślubu. Jest możliwość że bedą skrzypce i gitara bądź też większy skład. http://www.duetskrzypcegitara.c0.pl
kwartet smyczkow2015-04-03
Marzy Ci się romantyczna ceremonia ślubu? Chcesz, aby były to niezapomniane chwile dla Ciebie i Twoich bliskich? Muzyka skrzypiec jest tym, czego szukasz. Kwartet smyczkowy The Sound Quartet zagra dla Ciebie każdy utwór. Napisz do nas: thesoubdquartet@gmail.com
Skrzypce na Ślubie  2012-11-20
Dolny Śląsk+Opolskie-Uroczysta oprawa muzyczna ślubu w wykonaniu muzyków z opery i filharmonii.Repertuar do uzgodnienia,zagramy każdy utwór,przesyłamy mailem przykładowe filmy ze ślubów.do wyboru są:skrzypek,śpiewaczka-solistka,duet,kwartet smyczkowy,organista tel.601-715-889,marekito@vp.pl
kocham_.....  2012-05-24
poj... w 17 latach brac slub widac zes uchowana dzikusko
viki2012-05-17
W mojej parafii nie było nawet tak strasznie, jak mi znajomi gadali. mamy takiego proboszcza co ma dużo sprzeciwów co do różnych spraw. Koleżanka była u niego nie przelewa jej się w domu, a za ślub zażyczył sobie 600zł i dodaj, że jeśli wydaje jej się za dużo to ma iść do drugiego Kościoła tam dają za darmo... Zachował się jak cham... My poszliśmy z mężem(jesteśmy po cywilnym) i co okazało się, że nie jest taki straszny... Ja nie miałam nauk, a mój mąż miał, powiedział, że skoro jesteśmy po cywilnym i jedno z nas ma zaświadczenie to to mu wystarczy no to my szok... Oczywiście do spowiedzi mamy iść tylko przed ślubem. Wypisał nam zapowiedzi(bo mąż z innej parafii) położyliśmy mu 50zł, to powiedział, że 20zł wystarczy następny szok. Zapytałam ile się płaci za ślub powiedział, że nie ma cennika i różnie młodzi dają od 200zł do 500zł następny szok. także bardzo obawiałam się naszego proboszcza, ale jak dla mnie nie ocenia się ludzi zbyt pochopnie jak widać.
aga69  2012-04-23
ślub kościelny to poważna sprawa na dobre i na niedobre czasy w okresie konfliktu polecam kwiaty bukiety
tatrab  2012-04-16
Dostane slub jezeli w ostatniej klasie zawodowki mialem nieklasyfikowany z religii??
  2012-04-02
Witam ja mam zamiar w przyszlym roku wziac slub w Polsce obecnie mieszkam w Niemczech i teraz mam tu slub cywilny za rok planujemy go w polsce ale koscielny moj maz jest niemcem razem oboje pracujemy tu w niemczech mam pytanie jak beda wygladac te nauki bedziemy musieli jezdzic do Polski? Czy jak bo nie jest to na reke robic po 500km
wiosna2012-03-22
witam... obecnie zyje w konkubinacie lecz pragniemy to zakończyń i wziąść ślub kościelny... czy mogą być jakieś problemy w zw z powyższym?
Ks.  2012-03-18
Im wczesniej zabrany slub koscielny tym wczesniej mozna sie rozmyslec!
Malinowa  2012-03-04
Dzień dobry, ja się chciałam zapytać ile trzeba zaliczyć nauk przedmałżeńskich? w mojej parafii są jeszcze tylko dwie lekcje (na jeden wcześniej byłam) tematów jest 27! ( z czego dwa mam podpisane) potem jeszcze uda mi się zaliczyć w innej parafii 3 kolejne lekcje..(nawet nie wiem czy o nie trafią się te same tematy) potem już jest zaklepana data ślubu (sierpień) i boje się, że nie zaliczę tego... Pomocy! (w mojej parafii lekcje są raz w miesiącu.. a nie co weekend ; ( )
tojaa2012-03-03
Ile chłopak musi miec lat żeby wziąśc slub cywilny?
asia  2012-02-22
hej mam pytanie czy zamiast dowodu osobistego moge sie poslugiwac paszportem.na slubie jako swiadek...
Kaka  2012-02-22
Witam. Kończę 26.10 17 lat, mój chlopak ma 21, jestesmy ze sobą od 2 lat i chcielibysmy wziąśc ślub. Ksiądz proboszcz w mojej parafii kazał pytac o zgodę kanclerza. Jednak niedawno dowiedziałam się, że dziewczyna może wyjśc za mąz juz od 16 lat. Czy jest taka możliwośc? Bardzo się kochamy i chcemy już byc ze sobą bez jakichkolwiek zastrzeżen. Prócz tego poczęlo się dziecko.

wszystkich komentarzy: 437    strona 1 z 28

pierwsza poprzednia 1 2 3 4 5 następna ostatnia


 Dodaj komentarz            Zajrzyj na nasze FORUM ŚLUBNE

Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...