W baśniowych klimatach


Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Ze względu na swoje położenie Turcja jest doskonałym miejscem na spędzenie bardzo urozmaiconych wakacji. Usatysfakcjonowani będą zarówno zwolennicy aktywnego wypoczynku, jak i miłośnicy historii i zwiedzania. Samo usytuowanie kraju na styku dwóch kontynentów, Europy i Azji, oferuje turyście niesamowite bogactwo orientalnych zabytków, pięknych plaż i niesamowitej przyrody oraz mnóstwo atrakcji.

Turcja jest krajem aż czterech mórz, gdyż od północy otacza ją Morze Czarne, od zachodu Morze Egejskie i Morze Marmara, a od południa Morze Śródziemne – nazywane w języku tureckim Morzem Białym. Wybierając Republikę Turcji na swoją podróż poślubną, warto zwrócić uwagę na jej najważniejsze ośrodki turystyczne, znajdujące się głównie nad wybrzeżem Morza Egejskiego i Morza Śródziemnego, czyli Stambuł, Kapadocję, oraz na zabytki kultury antycznej: Troję, Milet, Aspendos, Efez, Hierapolis, Pergamon, Izmir, Side.

Jeśli oczekiwania młodych małżonków co do spędzenia urlopu są takie same, pozostaje tylko cieszyć się wspólnymi wakacjami. Czasem jednak muszą oni pogodzić drobne różnice i aby oboje byli w pełni zadowoleni z wyjazdu, powinni wcześniej zaplanować tryb swojego wypoczynku. Z uwagi na ogrom możliwości, jaki oferuje Turcja, nie będzie z tym najmniejszego problemu.

Turystyka na spokojnie

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Turyści, którzy przyjadą do tego malowniczego kraju, chcąc odpocząć fizycznie i pozwiedzać, powinni zacząć swoją podróż od poznania wszelako rozumianej historii kraju. W tym celu warto wybrać się do licznych, zwłaszcza w większych miastach, muzeów. Godne polecenia są: Muzeum Sztuki Tureckiej i Islamskiej w Stambule, Muzeum Cywilizacji Anatolijskich w Ankarze, Muzeum Antalyi z kolekcją rzymskich mozaik, Muzeum Archeologii Podwodnej w Bodrum oraz bogate w zbiory Muzeum Etnograficzne i Muzeum Archeologiczne w Izmirze. Następnie spacerując, nie tylko w najbliższej okolicy, można zobaczyć na własne oczy, ile z tych zabytków przetrwało do dnia dzisiejszego.

A starożytnych miast, czy raczej ich pozostałości, jest naprawdę wiele. W najciekawszych miejscach można obejrzeć wspaniałe budowle z okresu klasycznego, starożytne inskrypcje i zabytkowe mozaiki. Jedne z najciekawszych pozostałości po wcześniejszych cywilizacjach znajdują się w Aphrodisiasie, Didymie, Efezie, Hierapolisie czy Termassosie. Można także przejść szlakiem z Fethiye do Oludenizu przez Kayakoy, zwiedzając wymarłe greckie miasto z czasów osmańskich. Interesujący jest również dłuższy szlak Lyciański, prowadzący wzdłuż wybrzeża Morza Śródziemnego z Oludenizu do wspomnianej wcześniej Antalyi. Nie można też ominąć meczetów, ponieważ w dużej mierze to właśnie one nadają tej niezwykłej części Europy swoisty charakter. W ich poszukiwaniu warto wybrać się do Suleymaniye, Rustem Pasa, Błękitnego Meczetu w Stambule, Edirne, Bursy oraz oddalonego od tras wycieczkowych Ulu Camii, w pobliżu Sivasu.

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.


Należy pamiętać o panujących w Turcji obyczajach, przede wszystkim religijnych, które nakazują m.in. zdejmowanie obuwia przed wejściem do świątyni czy zakrycie ramion, nóg oraz głów przez kobiety. Na liście zwiedzania powinna się znaleźć także: bajeczna Kapadocja, ze swoimi skalnymi domostwami, gdzie niektóre domy formą przypominają kominy i grzyby, a inne, nawet piętrowe – szwajcarski ser. Kolejnym romantycznym miejscem jest Dolina Motyli, która swoją egzotyką i pięknem zapiera dech w piersiach. Miejsca te dostarczą wielu niezapomnianych wrażeń, są wyjątkowo piękne i godne uwiecznienia. Dlatego też wybierając się tam, warto zabrać ze sobą aparat fotograficzny, aby po podróży móc wracać myślami do tych cudownych chwil.

Kiedy zmęczą nas piesze wycieczki, możemy się zrelaksować podczas rejsu wzdłuż wybrzeża Morza Egejskiego lub Śródziemnego czy też w łaźniach tureckich (hamam), których jest tu pod dostatkiem. Oferują one niezapomniane przeżycia kąpielowe w otoczeniu zabytkowych budynków, nierzadko jeszcze z czasów osmańskich.

Spragnieni wrażeń

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Innym z interesujących letnich szaleństw są sporty wodne, takie jak nurkowanie, spływy kajakowe czy surfing. W przejrzystych i ciepłych wodach Morza Śródziemnego i Egejskiego można podziwiać wiele gatunków ryb i roślin wodnych, a w niektórych miejscach, znanych zawodowym nurkom, można zobaczyć bajecznie porośnięte wraki łodzi. Turyści, którzy chcą przeżyć coś więcej, mogą spróbować surfingu. To sport ekstremalny, wymagający odpowiedniego przygotowania, ale w miejscowościach nadbrzeżnych jest wiele szkółek uczących podstawowych umiejętności pływania na desce. Najlepszą porą na tego typu atrakcje jest październik, ponieważ woda bywa wtedy najcieplejsza a często jej temperatura jest wyższa od temperatury powietrza.

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Jeśli nowożeńcy zdecydowanie wolą ląd, na pewno zachwycą ich widoki, które mają w swoim posiadaniu zarówno tureckie wyżyny, jak i niziny. Na romantyczne wieczorne wędrówki warto wybrać się do Doliny Kapadocji o niesamowitym, surrealistycznym krajobrazie. Natomiast idealnym miejscem na górskie wędrówki są Góry Pontyjskie. Nierzadko odwiedzane są także, w ramach wycieczek organizowanych przez biura podróży z Alanyi lub Side, wodospady Kursunlu w malowniczym parku położonym na wybrzeżu Morza Śródziemnego.

Jeśli nowożeńcy chcieliby poznać bliżej miejskie życie i zajrzeć do tureckich lokali, będą mieli w czym wybierać. Pubów, restauracji i barów jest tu w bród, trudniej z kolei znaleźć dyskoteki, choć ze względu na turystów w ostatnich latach znacznie ich przybyło.

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Choć Turcy są towarzyscy, alkohol rzadko spotykany jest na ich stolikach. Gdziekolwiek się pójdzie, można natomiast napić się herbaty, Turcy piją ją wszędzie. Czaj, pity z małych filiżanek na biało-czerwonych spodkach, podawany jest z kostką cukru, którą macza się w herbacie a następnie zjada. Naród słynie z sympatii do odwiedzających oraz pozytywnego nastawienia do otoczenia, dlatego też idący przez miasto turysta często zapraszany jest na czaj, którego nie powinien – zgodnie z tradycją – odmówić.
Esencja Turcji

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Bez względu na to, w jaki sposób chcemy spędzić wymarzony urlop w Turcji, koniecznie trzeba odwiedzić targi i pokosztować tureckich potraw. Handlarze z bazarów dostarczą nam rozmaitych wrażeń, zarówno smakowych, jak i zapachowych. Również widok często gestykulujących i rozkrzyczanych w ferworze handlu Turków na pewno zapisze się w pamięci. Tutaj warto pamiętać, że każda cena wywoławcza jest do zbicia. Handlarze mocno zawyżają ceny, ale turyści, którzy potrafią się targować, mogą zapłacić za pamiątki nawet 30% proponowanej na początku ceny.

Foto:Magazyn WESELE_Fot. Biuro Radscy ds.Kultury i Turystyki Ambasady Turcji.

Na targowisku najlepiej wybierać to, co w Turcji jest charakterystyczne, zwłaszcza jeśli chodzi o potrawy. Najbardziej znanym i największym jest bazar w Stambule, gdzie możemy nabyć niemal wszystko, a wśród tego bogactwa gotowe, także ciepłe posiłki lub najrozmaitsze produkty do ich stworzenia. Nie warto jednak omijać mniejszych targowisk, które obfitują w świeże egzotyczne warzywa i owoce oraz ryby. Najczęściej spożywanymi daniami Turków jest yogurt corbasi (zupa jogurtowa z ryżem i nasionami roślin strączkowych), levrek pilakisi (gulasz z okonia morskiego, cebuli oraz ziemniaków przyprawiony czosnkiem) oraz firinda manti (pierożki z mięsem). Najbardziej popularnymi deserami w tym kraju są puddingi jak: fırın sütlaç (ryżowy), kazandibi (karmelkowy), asure (pudding z ponad czterdziestu składników), baklava (kruche ciasto z orzechami włoskimi lub ziemnymi nasączane miodem) lub kadayif (rozdrobnione ziarna zbóż i orzechy w miodzie).

W cukierniach można często spotkać oryginalny, bardzo słodki przysmak zwany pismaniye, który wyglądem przypomina watę cukrową. Wytwarzany jest z mąki pszennej, masła i cukru, z dodatkiem wanilii, a czasami i pistacji lub kakao.

Ciężko ogarnąć w czasie krótkiego urlopu całe to bogactwo wrażeń. Jednak przebywając w Turcji zaledwie kilka czy kilkanaście dni, łatwo zachłysnąć się jej urokiem na tyle mocno, aby chcieć tam powrócić i odkrywać ją na nowo.

Magazyn WESELE / tekst: Agata Kłosek

WAŻNE INFORMACJE:

Stolica: Ankara
Waluta/ Ceny: lira turecka ,1 TRY = 1,80 zł.
Przykładowe ceny: chleb – ok.3zł, woda mineralna – 2zł-3zł, jogurt – 4zł-6zł, lampka wina – 5zł-6zł, kebab – 4zł-8zł
Sezon turystyczny: Szczyt sezonu w Turcji przypada na okres od końca czerwca do końca sierpnia. Wtedy też temperatury powietrza oscylują między 35°C a 40°C. Najchłodniej natomiast jest od grudnia do marca. Klimat jest dosyć przyjazny, a słońce świeci ok. 300 dni w roku!
Język: Turcy porozumiewają się przede wszystkim w języku tureckim, znacznie rzadziej arabskim i kurdyjskim. Jednak ze względu na dobrze rozwiniętą turystykę w porozumieniu się z tubylcami powinna również wystarczyć znajomość języka angielskiego.

Zobacz powiązane strony:

Egzotyczna podróż poślubna.
Egzotyczna podróż poślubna.

Azja południowa stanowi pewne wyzwanie jako cel podróży poślubnej czy rocznicowej, ale tak naprawdę jest ono dość proste do realizacji. Ważne jest, aby było to rzeczywiście marzenie Młodej Pary, a wówczas taka podróż spełni oczekiwania i nawet dość długi lot też będzie częścią wspólnej przygody.

więcej ›
W podróż poślubną do Skandynawii!
W podróż poślubną do Skandynawii!

Bezkresne morze, rozgwieżdżone niebo, komfortowy prom i tętniąca życiem Kopenhaga lub urokliwe Malmö ... Romantyczny rejs przez Bałtyk to zasłużona nagroda dla nowożeńców za nieprzespane noce i trud włożony w przygotowanie ślubu i wesela.

więcej ›
Rajeckie Teplice
Rajeckie Teplice

Miesiąc miodowy w miejscu, któremu patronuje grecka bogini miłości, musi być wyjątkowy. Błogi wypoczynek pośród symboli antycznych, malownicze okolice, romantyczne zaułki i zabiegi relaksujące dla dwojga – wszystko to za miedzą, w słowackich Rajeckich Teplicach, 85 km od Cieszyna.

więcej ›
Kalendarz turysty według
Kalendarz turysty według

Każdy fan podróży ma zapewne postanowienia noworoczne co do swoich wymarzonych wyjazdów w nowym roku. Pięknych miejsc na świecie jest bez liku i czasem ciężko się zdecydować, dokąd i kiedy wyjechać.

więcej ›
Podróż do Kenii
Podróż do Kenii

Gdy po raz pierwszy przyjeżdżamy do Kenii, mamy wrażenie, że po długiej nieobecności w końcu wróciliśmy do domu. I rzeczywiście, jest to powrót do korzeni natury i człowieczeństwa.

więcej ›
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...