Czy wielkość ma znaczenie?


Planując ślub, każda para staje przed dylematem wesele z pompą czy kameralna uroczystość?

Co do jednej kwestii nikt zazwyczaj nie ma wątpliwości ślub dwojga kochających się osób wart jest świętowania. To jedyny taki dzień w życiu, dla wielu moment przełomowy, otwierający nowy, ekscytujący etap wspólnej drogi. Dzień, który wielokrotnie będziemy wspominać, opowiadać o nim naszym dzieciom, może wnukom. Świętować można jednak na wiele sposobów niektórzy lubią huczne zabawy, na których obecna jest cała rodzina i niemal wszyscy znajomi. Inni wolą kameralne, skromne uroczystości w towarzystwie najbliższych. Każda z form świętowania jest piękna i wartościowa, o ile służy uczczeniu tej ważnej chwili. Każda ma swoich zagorzałych zwolenników i przeciwników. Postanowiliśmy przyjrzeć się weselom, na jakie decydują się narzeczeni, i powodom, które nimi kierują.

Jak się żenić, to się żenić!

Foto:Krzysztof Sordyl.

Huczne wesela mamy we krwi. Są elementem naszej tradycji i kultury, dość przypomnieć sobie sceny z "Chłopów" Reymonta czy sztukę Wyspiańskiego poświęconą temu szczególnemu momentowi. Dawniej duże, wystawne wesele było wizytówką rodziny świadczyło o jej zamożności, hojności i pozycji społecznej. Także dzisiaj wiele osób nie wyobraża sobie świętowania bez wielkiej sali, orkiestry i tańców do białego rana w licznym gronie. Huczna zabawa zapewnia niezapomniane wrażenia zwolennicy dużych przyjęć twierdzą, że dopiero w tak odświętnej oprawie czują wyjątkowość i niepowtarzalność wesela. Szczególnie kobiety lubią czuć się piękne i podziwiane przez wszystkich a tego dnia jest się bez wątpienia księżniczką balu. Marzenie o wielkim, bajkowym weselu towarzyszy nam często od dzieciństwa ale czy warto podążać za dziewczęcymi fantazjami?

Małe, skromne i ze smakiem

Foto:Krzysztof Sordyl.

Zwolennicy mniej hucznych uroczystości proponują w miejsce wielkiej imprezy skromne przyjęcie. Na forach internetowych można się spotkać z opiniami, że duże wesela często dość daleko odbiegają od wymarzonego ideału. Piętnowana jest tandeta i bylejakość, akcentowany prowincjonalny charakter takiej uroczystości. Wielu osobom huczne wesele kojarzy się z pijanymi wujkami śpiewającymi "Hej sokoły!", kiepskimi piosenkami z repertuaru disco polo czy konkursami ślubnymi polegającymi na przetaczaniu jajka przez nogawkę męskich spodni. Tym, którzy przytoczone elementy nieodmiennie klasyfikują do kategorii "obciach", zapewne spodoba się idea skromnego przyjęcia. Nieduże wesele (przyjmijmy, że będzie to przyjęcie dla mniej niż pięćdziesięciu osób) może mieć bardziej kameralny charakter. Zaproszone zostają tylko te osoby, z którymi Narzeczeni mają prawdziwy, bliski kontakt, w wyborze menu można sobie pozwolić na większą fantazję, odejść do tradycyjnego rosołu ze schabowym, lub też decyzję o wyborze dania z kraty pozostawić gościom. Zespół może być bardziej kameralny w zależności od upodobań może być to fortepian, kwartet smyczkowy czy jazzowy band grający ulubione standardy. I co najważniejsze skromna uroczystość ułatwia spokojną rozmowę, pozwala na poświęcenie każdemu gościowi uwagi i... nie jest tak bardzo stresująca.Wybór nie taki prosty...Foto:Krzysztof Sordyl.

Z drugiej jednak strony małe wcale nie musi być tożsame z eleganckim. Jeżeli nie zatroszczymy się o detale, nie zaplanujemy dokładnie przebiegu uroczystości, efektem może być nie tylko mało eleganckie, ale też po prostu nudne przyjęcie. Z kolei duże wesele także może być wysmakowane i dopracowane w każdym szczególe. Tradycyjne zabawy i zespół grający proste przeboje wcale nie muszą być jego obowiązkowym elementem. Zaś przy większej liczbie osób możemy być pewni, że tańce będą dużą i niezawodną atrakcją imprezy. Ważne jest, by zachować umiar i konsekwentnie nadawać uroczystości wymarzony kształt.

Za, a nawet przeciw

Jeśli nie podjęliście jeszcze decyzji, lub nie jesteście do końca przekonani, być może kilka argumentów przemawiających na korzyść i niekorzyść obu form wesela ułatwi wam wybór i organizację tej właściwej i jedynej.

Huczne wesele


Dla kogo?

Odpowiednie dla osób mających dużą rodzinę i liczne grono znajomych, lubiących huczną zabawę, dysponujących sporym budżetem oraz ilością czasu niezbędną do organizacji wesela.


Zalety

Ogromną zaletą są przede wszystkim czynniki psychologiczne: huczne wesele to często spełnienie marzeń, wielka satysfakcja i dowartościowanie. Lubimy, kiedy uwaga wielu osób koncentruje się na nas, a w tym szczególnym dniu mamy wszelkie prawo do bycia na piedestale. Huczne wesele to także element tradycji a ta w Polsce jest jak najbardziej akceptowana i pożądana. Innymi słowy urządzając duże, wystawne przyjęcie, możemy być pewni, że nasi goście, rodzina i znajomi, w większości będą zadowoleni. A Młodej Parze takie wesele dostarczy wspomnień na całe życie. Nie bez znaczenia jest możliwość spotkania się ze wszystkimi, również dawno niewidzianymi krewnymi, a także szansa na poznanie się całych rodzin ze strony Pana i Panny Młodej.


Wady

Największą trudnością jest, jak łatwo się domyślić, organizacja przyjęcia. Urządzenie wesela na kilkadziesiąt czy kilkaset osób, bez wcześniejszego doświadczenia w organizacji dużych imprez, jest nie lada wyzwaniem. Rozbudowane kwestie organizacyjne w wielu przypadkach stają się przyczyną nadmiernego stresu, który może skutecznie przysłonić piękno i wyjątkowość uroczystości. Na dużym weselu możemy się również poczuć nieco zagubieni nie będzie czasu, by spokojnie porozmawiać ze wszystkimi gośćmi, możemy także uznać, że w natłoku obowiązków i zamieszaniu, które jest nieodłącznym towarzyszem takich uroczystości, nie mamy czasu, by cieszyć się sobą i tą najważniejszą chwilą. Jednym słowem ogarnie nas zmęczenie. Ostatnią rzeczą, o której należy wspomnieć, jest kwestia bardzo często decydująca czyli finanse. Duże wesele dużo kosztuje. Co prawda, koszty jednorazowe(wynajęcie sali, orkiestry, samochodu, kupno strojów itp.) rozkładają się na większą liczbę gości, faktycznie jednak należy się przygotować na wydatek rzędu kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy w zależności od standardu imprezy.

Skromne przyjęcie


Zalety

Foto:Krzysztof Sordyl.

Przede wszystkim małe przyjęcie łatwiej jest zorganizować. Kolacja w restauracji dla, powiedzmy, czterdziestu osób, nie jest tak trudna w realizacji jak huczne wesele. Dlaczego? Przede wszystkim większość restauracji znajduje się w lokalach, w których bez trudu i bardzo wygodnie pomieści się taka liczba osób. Wybór miejsca jest zatem bardzo szeroki, a proponowane terminy nie tak odległe. Przy wyborze menu także możemy sobie pozwolić na więcej oryginalności i wystawności, zaproponować bardziej różnorodne napoje i desery. Muzyka może być bardziej stonowana na małym przyjęciu doskonale sprawdzą się kameralne zespoły, ewentualnie przyjęciu może towarzyszyć muzyka odtwarzana przez DJ-a. Taka atmosfera sprzyja rozmowom, wzajemnemu poznawaniu się i delektowaniu tą wyjątkową chwilą. Koszty także nie spędzą Nowożeńcom snu z powiek, chociaż dobre przyjęcie dla kilkudziesięciu osób to także wydatek rzędu od kilku do kilkunastu tysięcy.

Wady

Ale są także mniej korzystne strony tego rodzaju imprezy. Przede wszystkim taka forma świętowania ślubu nie jest jeszcze przyjęta w Polsce wiele zaproszonych osób może poczuć się zaskoczonymi i zdezorientowanymi. Niektórzy goście mogą po prostu nie wiedzieć, jak się zachowywać i co robić na takim weselu. Grozi to niestety fiaskiem imprezy, która stanie się zwyczajnie... nudna. Decydując się na skromne wesele, trzeba się zastanowić, czy zapraszani goście (rodzina, znajomi) są gotowi na taką formę zabawy. Oczywiście, wesele jest dla Młodej Pary, ale na pewno nikt nie będzie dobrze wspominał przyjęcia, z którego goście wyszli przed czasem. Warto więc tak przygotować imprezę, by nie była nudna. Inną, często podkreślaną wadą skromnej uroczystości jest odczucie narzeczonych bądź ich rodziców, że ślub nie został dostatecznie uczczony. W końcu, kolację możemy urządzić z każdej okazji, a wesele jest tylko jedno na całe życie...

Decyzja należy do WAS


Rozważając wszystkie za i przeciw, warto zastanowić się, co jest dla Was naprawdę ważne. Jeśli dojdziecie do wniosku, że liczy się dla was obecność całej rodziny i huczne świętowanie nie obawiajcie się trudności. Wszystko, nawet największe, najbardziej okazałe wesele, da się zorganizować, jeśli się tego naprawdę chce. Jeżeli zaś marzy się wam skromne przyjęcie, kameralna atmosfera i mniej stresujące przygotowania nie przejmujcie się tym, co powiedzą inni. Na dobrze zorganizowanym przyjęciu, na którym Wy czujecie się dobrze, także Wasi goście powinni być zadowoleni.

Magazyn Wesele
Tekst: Aleksandra Starowicz

Zobacz powiązane strony:

Suknie ślubne Christian Siriano kolekcja 2017
Suknie ślubne Christian Siriano kolekcja 2017

Słynny salon sukien ślubnych Kleinfeld, co roku podczas New York International Bridal Week prezentuje specjalną linię, która powstaje we współpracy ze znanym projektantem.

więcej ›
Mini, Midi a może 3/4?
Mini, Midi a może 3/4?

Większość Panien Młodych, które znam lub z którymi miałam przyjemność pracować decydowało się na klasyczną, długą suknię ślubną, niejednokrotnie tłumacząc, że przecież białą, długą suknię założą tylko raz w życiu.

więcej ›
suknie dla Ciebie - Salon Młoda i Moda kolekcja San Patrick
suknie dla Ciebie - Salon Młoda i Moda kolekcja San Patrick

Salon Młoda i Moda to miejsce szczególne, tworzące niezapomnianą atmosferę z dala od zatłoczonych i hałaśliwych miejsc, gdzie z trudem można przymierzyć suknię.

więcej ›
Jak otworzyć wino?
Jak otworzyć wino?

Spotkanie ze znajomymi, pyszne wino na dodatek, więc czego chcieć więcej? Trunek owszem będzie pyszny, szczególnie gdy jest to wino włoskie. Jednak może pojawić się pewien problem, mianowicie jak je otworzyć.

więcej ›
Przyjęcie weselne w stylu... czyli jak zorganizować wesele tematyczne?
Przyjęcie weselne w stylu... czyli jak zorganizować wesele tematyczne?

Foto:Krzysztof Sordyl. Jakiś czas temu przywędrowała do Polski moda na imprezy tematyczne. Na razie moda ta nieśmiało się rozgląda i wkracza w mniej oficjalne uroczystości – nieformalne spotkania firmowe, luźne spotkania towarzyskie czy zwariowane wieczory kawalerskie i panieńskie.

więcej ›
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...