Wesele wielokulturowe - czy to może się udać?


Skoro od jakiegoś czasu wiadomo, że mężczyźni są z Marsa, a kobiety z Wenus i dzielą nas miliony kilometrów, nikogo nie powinien przerażać związek z osobą pochodzącą z innego kraju czy kontynentu. Jeżeli nawet można napotkać trudności – ich ilość będzie proporcjonalna do atrakcji, jakie może przynieść wielokulturowy związek.

Ślub i wesele międzynarodowej pary z pewnością nie będą bezbarwne i nudne. Kwestii do uzgodnienia i przedyskutowania może być jednak więcej niż w przypadku małżeństwa pochodzącego z jednego kraju i kultury. Tego dnia węzłem małżeńskim połączyć się mają nie tylko dwie osoby, ale także dwie rodziny, dwie kultury i dwie tradycje – często przekazywane z pokolenia na pokolenie. Jak zorganizować uroczystość, na której obie strony będą się czuły dobrze? W jaki sposób pogodzić własne oczekiwania i marzenia o ślubie z tymi, które posiada nasza druga połowa? I w końcu – na co zwrócić szczególną uwagę, organizując wielokulturowe wesele, by nikogo nie obrazić i dobrze się bawić?

Po pierwsze – wybór miejsca

Nie można być – niestety – w dwóch miejscach naraz. Owszem, można zorganizować dwie uroczystości, jeśli pozwalają na to finanse i czas. Jeżeli jednak zdecydowaliście się na jedno wesele, nie ominie was decyzja, gdzie ma się ono odbyć. W tej kwestii trudno o rozwiązanie idealne: zawsze jedna osoba będzie świętowała z dala od rodzinnego domu. Jeśli jedno z Narzeczonych nie ma nic przeciwko temu – gdyż, na przykład, od dawna już nie mieszka w rodzinnych stronach, nie jest z nimi bardzo związane lub też po prostu bardzo lubi kraj i tradycję swojej drugiej połowy – sprawa jest przynajmniej częściowo rozwiązana. Gorzej jednak, gdy każde z Narzeczonych chciałoby wziąć ślub w ojczystych stronach. Czym się wtedy kierować w wyborze miejsca?


Trudna sztuka kompromisu

Skoro każde z was widzi wymarzony ślub w innym miejscu – pora na negocjacje. Przede wszystkim trzeba się zastanowić, która lokalizacja będzie wygodniejsza dla was obojga. Pod uwagę dobrze jest wziąć nie tylko aspekty estetyczne i kulturowe, ale także finansowe i organizacyjne. Trudno będzie zorganizować wesele w miejscu, w którym nie przebywacie – choć oczywiście nie jest to niemożliwe, jeśli skorzystacie z usług wedding plannera lub z pomocy rodziny. Jeżeli wolicie sami dopilnować szczegółów, zdecydowanie łatwiej będzie wybrać miejsce na terenie kraju, w którym częściej przebywacie. Warto również zwrócić uwagę na aspekt logistyczny – z którego kraju pochodzi większa część rodziny i przyjaciół. Biorąc pod uwagę koszty dojazdu i zakwaterowania, być może nie wszyscy zdecydują się przyjechać. Jeśli więc większość rodziny i zaproszonych gości mieszka w jednym kraju, to być może tam właśnie warto zorganizować przyjęcie. Nie bez znaczenia – przynajmniej dla niektórych Narzeczonych – jest aspekt finansowy. Koszt wesela różni się w wielu krajach, w wyborze miejsca można się więc kierować także wydatkami, z jakimi wiąże się urządzenie przyjęcia w obu lokalizacjach.


Pożyteczny i zdrowy tygiel kulturowy

Kiedy już miejsce zostało wybrane, pora przejść do innych kwestii. A mianowicie – formy ślubu i wesela. Jeśli Państwo Młodzi są różnych wyznań, warto przemyśleć zagadnienia związane ze ślubem i skonsultować się z duszpasterzami obu wyznań, z pewnością uda się wypracować kompromis. Zawsze jednak warto zadbać o to, by goście mogli uczestniczyć w liturgii. Wysiłkiem, który docenią osoby spoza kraju, w którym odbywa się ślub, będzie wprowadzenie elementów liturgii w dwóch językach. Również oprawa muzyczna czy zwyczajowa może nawiązywać do tradycji. Polki na przykład często entuzjastycznie przyjmują anglosaskie zwyczaje odprowadzania przez ojca do ołtarza, przy którym czeka Pan Młody; wielką sympatią darzą także pomysł, by towarzyszyła im większa liczba druhen, ubranych w jednakowe stroje. Jeśli zaś chodzi o uroczystości weselne, możemy wybierać pomiędzy kilkoma sprawdzonymi scenariuszami weselnymi. Pierwszy z nich zakłada urządzenie przyjęcia w stylu jednej z kultur. Dla przykładu: jeżeli wyprawiamy wesele w Polsce, być może warto pokazać naszym gościom piękno i pełnię naszej tradycji i urządzić przyjęcie w staropolskim stylu? Goście na pewno będą zauroczeni, zarówno ci zagraniczni, którzy być może dopiero odkryją urodę i egzotykę naszej kultury, jak i ci najbliżsi, którzy świętować będą według własnej tradycji.


Powiew egzotyki czy europejska klasyka?

Drugim rozwiązaniem jest połączenie obu tradycji i kultur. Jeśli wesele organizowane jest na przykład we Włoszech, nic nie stoi na przeszkodzie, by oprócz włoskich tradycji podczas wesela pojawiły się także polskie akcenty – na przykład zabawy oczepinowe, podziękowania dla rodziców, powitanie chlebem i solą i wiele innych, które wydadzą się Państwu Młodym atrakcyjne. Taki kulturowy miszmasz może usatysfakcjonować Parę Młodą i obie rodziny. Okazując szacunek dla tradycji swojej i współmałżonka, pokazujecie, że przyjmujecie i akceptujecie odmienność waszych rodzin i kultur. Oczywiście tego rodzaju uroczystość wiąże się z możliwością nieporozumień i „wpadek”, kiedy intencje i zwyczaje nie są do końca rozumiane. Jak temu zaradzić? Najprostszym sposobem jest wprowadzenie gości w szczegóły uroczystości. Mogą to być na przykład karteczki informujące w obu językach o „regionalnych elementach zabawy”. Innym sposobem jest ustne (może to robić DJ albo Państwo Młodzi) informowanie gości w ich języku przed każdym elementem uroczystości, który może im się wydać niezrozumiały. Jest też trzecie wyjście: zorganizowanie przyjęcia „w stylu europejskim”. Bez regionalnych potraw i tradycyjnych zwyczajów ślubnych. Rozwiązanie to sprawdzi się zwłaszcza wtedy, gdy goście należą do wielu różnych kultur i narodowości, a chcemy, by uroczystość nabrała międzynarodowego, niezobowiązującego charakteru.


Weselna Wieża Babel

Co jeszcze może spędzać sen z powiek Narzeczonych? Na forach internetowych najczęstszą obawą jest to, że goście się nie dogadają. Rzeczywiście, biorąc pod uwagę, że spotykają się dwie obce sobie rodziny – co i bez różnicy językowej bywa stresującą sytuacją – łatwo o nieporozumienia i poczucie obcości między nimi. Niewątpliwie bardzo pomocna byłaby obecność kilku osób, które porozumiewają się językami obu rodzin i które mogłyby pośredniczyć w rozmowach. Bardzo ważna jest także obecność obu języków w trakcie zabawy; w tym celu warto rozejrzeć się za zespołem lub DJ-em mówiącym w obu językach. Oprócz tego wydaje się, że najlepszą receptą na nić porozumienia jest... muzyka i taniec. Angażując gości w zabawę taneczną, pomagamy im wybrnąć z kłopotliwej ciszy przy stole. Tu problemem może być tradycja weselna w wielu krajach – we Włoszech na przykład tańce na przyjęciu należą do rzadkości. Jednak przy dobrej muzyce i przykładzie innych gości na pewno uda się rozruszać całe towarzystwo. Być może strzałem w dziesiątkę okaże się zatrudnienie wodzireja posiadającego doświadczenie w prowadzeniu wielokulturowych imprez. Jeśli chodzi o wybór muzyki, na wielokulturowych weselach sprawdzają się zarówno światowe przeboje, jak i wszystkim znane klasyczne standardy. Ciekawym urozmaiceniem mogą być lokalne utwory czy tradycyjne pieśni – jednak nie należy przesadzać, bo choć Polacy świetnie się bawią przy „Sokołach” i innych klasykach biesiadnych, obcokrajowców nasze przeboje mogą po prostu... znudzić. 


Jedzenie, ubranie i inne szczegóły

Przy wybieraniu i dogrywaniu szczegółów warto wziąć pod uwagę także tradycje rodzinne obojga Narzeczonych. Strój, choć z reguły nie ma dziś wydźwięku regionalnego, powinien pasować do charakteru uroczystości, czyli, ogólnie mówiąc, nie powinien nikogo obrażać. Z racji wielu różnic kulturowych czy religijnych, dobrze jest zainteresować się zwyczajami dotyczącymi ubiorów, jakie panują w rodzinie czy religii naszej przyszłej drugiej połowy. Można się do nich stosować bądź nie, stanowczo lepiej jest jednak o nich wiedzieć. W kwestii jedzenia najpewniejszym scenariuszem jest połączenie kuchni narodowych z daniami uniwersalnymi. Unikniemy wtedy sytuacji, w których połowa sali z konsternacją spogląda na talerz. Na koniec zaś wypada dodać, że biorąc pod uwagę wszystkie aspekty organizacji wielokulturowego wesela, z pewnością niezbędne będzie poczucie humoru i umiejętność wybrnięcia z uśmiechem nawet z najbardziej kłopotliwej sytuacji.


Magazyn Wesele / Tekst Aleksandra Starowicz

Zobacz powiązane strony:

Łowickie inspiracje
Łowickie inspiracje

Wesela z elementami etnicznymi i regionalnymi są coraz rzadziej spotykane w naszym kraju… Zanikają tradycje i zwyczaje charakterystyczne dla danego regionu, a na dobre zaczyna u nas gościć nowoczesne podejście i odwrót od elementów typowych dla naszego regionu czy kultury.

więcej ›
Dzień z życia konsultanta ślubnego - to nie jest takie łatwe
Dzień z życia konsultanta ślubnego - to nie jest takie łatwe

Zastanawiacie się, jak pracują konsultanci ślubni? Jak taka praca wygląda od kuchni? Czy znany wszystkim film z Jennifer Lopez w pełni oddaje charakter tej pracy? Przekonajcie się, jak – godzina po godzinie, minuta po minucie, wygląda typowy dzień z życia wedding plannera.

więcej ›
Buty Panny Młodej
Buty Panny Młodej

Jakie buty założyć w dniu ślubu to odwieczny dylemant niemal każdej Panny Młodej. Chcemy prezentować się pięknie, ale zarówno chcemy czuć się komfortowo.

więcej ›
Kto obok Kogo. Oto jest pytanie...
Kto obok Kogo. Oto jest pytanie...

To jeden z częstych problemów, które napotykają Pary Młode. Znacie już listę gości jednak nie wiecie jak ich usadzić, czy młodzież z młodzieżą, czy starsze ciocie z kuzynostwem, a może rodzice z babciami…? Postaram się w krótki i treściwy sposób przedstawić wam zasady, którymi możecie kierować

więcej ›
Zahir Murad - suknie ślubne 2016
Zahir Murad - suknie ślubne 2016

Zahir Murad proponuje przyszłym pannom młodym niemal cukierkowe suknie. Subtelne koronki powinny spodobać się młodym kobietom. Propozycje te podkreślają smukłą sylwetkę i talię.

więcej ›
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...