« powrót do spisu artykułów   


Tańce pod gwiazdami

Wesele w ogrodzie – alternatywa dla dusznej sali

Tego pięknego, letniego dnia powietrze przepełniał delikatny zapach kwiatów i owoców. Rozłożony na trawie czerwony dywan prowadził wprost do zacisznego ogrodu. Przy stołach wkomponowanych w zieleń drzew siedzieli goście. Wznosząc raz po raz toasty, zachwycali się urodą Panny Młodej i weselnego tortu… – tak będziecie wspominać po latach swoje zaślubiny w ogrodzie. Zdobywające coraz większą popularność przyjęcie ślubne w plenerze to doskonała alternatywa dla tych, którzy pragną oryginalnego oraz niezapomnianego wesela. Ceremonia przy wtórze śpiewu ptaków, w otoczeniu drzew i żywych kwiatów to marzenie wielu Młodych Par. Marzenie, które może się spełnić.

Poza lokalem urzędu stanu cywilnego

Jeśli Młoda Para pragnie przysiąc sobie miłość pod gołym niebem, musi dużo wcześniej zacząć załatwiać wszelkie formalności. Prawo o aktach stanu cywilnego, pkt 3 mówi: „Jeżeli zachodzą uzasadnione przyczyny, kierownik urzędu stanu cywilnego może przyjąć oświadczenia o wstąpieniu w związek małżeński poza lokalem urzędu stanu cywilnego”. Czym są owe „uzasadnione przyczyny”?

Do niedawna była to niemożność przybycia do urzędu przynajmniej jednej osoby, z uwagi na stan zdrowia czy też miejsce przebywania. Obecnie przepisy interpretowane są bardziej indywidualnie i za wystarczający powód uznaje się pragnienie Młodej Pary, aby ich ślub nie był standardowy. Należy opisać to w podaniu do kierownika urzędu stanu cywilnego, z prośbą o oddelegowanie urzędnika na ślub w plenerze. Gorzej jest z organizacją ślubu kościelnego poza murami świątyni, gdyż zabrania tego prawo kanoniczne. Jednak chyba warto próbować – wszelkie trudy z pewnością wynagrodzi zapierający dech w piersiach efekt końcowy.

Formalności i przygotowania

Przystępując do organizacji ślubu w plenerze, koniecznie należy wziąć pod uwagę fakt, że skompletowanie wszystkich dokumentów i pozwoleń zajmie nam więcej czasu, niż odbywa się to w przypadku konwencjonalnej ceremonii. Z pewnością niezbędne będą: – zgoda właściciela terenu – jeśli ma to być park miejski, zwracamy się do odpowiedniego urzędnika z władz miasta. W przypadku ogrodu botanicznego zgody musi udzielić dyrektor lub kierownik ogrodu. Podobna sytuacja dotyczy pałacyków, zamków, hoteli. Zgodę należy dołączyć do wniosku adresowanego do USC. Najlepiej też mieć ją podczas rozmowy z księdzem w swojej parafii (jeśli chcemy wziąć ślub konkordatowy).Warto wspomnieć, że do kosztu zorganizowania tradycyjnego ślubu w USC należy doliczyć jedynie koszt dojazdu urzędnika na miejsce uroczystości i z powrotem. W przypadku ślubu konkordatowego sytuacja dotycząca kosztów wygląda różnie, o szczegóły zawsze należy dopytać bezpośrednio w parafii.W niektórych przypadkach może pojawić się konieczność zdobycia dodatkowych pozwoleń na zorganizowanie ślubu: od straży miejskiej czy też policji. Koszty takich pozwoleń mogą się wahać od 50 do 250 PLN i są ustalane indywidualnie w zależności od lokalizacji, typu obiektu, liczby przewidywanych osób. Jednak niejednokrotnie pozwolenia te nie będą wymagane i wystarczy poinformować odpowiednie instytucje o wydarzeniu.

Po zgromadzeniu wszystkich potrzebnych dokumentów należy przystąpić do aranżacji miejsca, w którym będzie siedziała Para Młoda, świadkowie, urzędnik lub ksiądz. Mowa tu o stole, krzesłach oraz klęcznikach, jeśli jest to ślub kościelny. Musi się też znaleźć miejsce na powieszenie godła, natomiast w przypadku ślubu kościelnego – krzyża. Trzeba także zadbać o nagłośnienie i muzykę, która będzie towarzyszyć uroczystości. Niebagatelne znaczenie ma też wystrój miejsca ceremonii – kwiaty na stole lub ołtarzu, biały dywan prowadzący do miejsca ślubu, ewentualnie altana, pod którą będzie znajdował się ołtarz bądź stół. Nie można zapomnieć o gościach i trzeba zadbać, by mieli gdzie usiąść. Co dalej?

Organizacja wesela

Po zaplanowaniu ceremonii zaślubin czas przystąpić do zorganizowania samej imprezy weselnej oraz jej oprawy. Podstawowym kryterium jest wybór miejsca. Pierwsza opcja to przeniesienie całego wesela na zewnątrz. Należy wziąć pod uwagę, że aura lubi płatać figle, dlatego w kalkulacji weselnej trzeba uwzględnić koszt wynajęcia hali namiotowej, gdzie ustawione będą stoły dla wszystkich gości, podest dla zespołu lub DJ-a oraz miejsce do tańczenia. W Polsce istnieją profesjonalne firmy specjalizujące się w wynajmowaniu wielkometrażowych namiotów, także z całym niezbędnym dodatkowym sprzętem (stoły, obrusy, zastawa, podłoga, podest). Warto dokładnie przeglądnąć wszystkie oferty i wybrać firmy, które ustawiają przepiękne namioty, z elegancką galą przy suficie, drewnianą podłogą, gustownymi żyrandolami oraz możliwością wynajęcia nagrzewnic, aby w nocy goście nie zmarzli. Odważni Państwo Młodzi mogą zdecydować się na aranżację w stylu rustykalnym, imitującym łąkę. Innym bardziej przypadnie do gustu wystrój romantyczny, na który złożą się delikatne tkaniny i donice pełne kwiatów. Trzeba jednak pamiętać o tym, aby kwiatowe dekoracje nie stanowiły jednocześnie zawady, a także aby nie używać roślin wydzielających zbyt silny aromat oraz – jak we wszystkim – aby nie przesadzić z ich ilością. Skończyła się moda na ustawianie stołów w kształt tradycyjnej podkowy. Panuje styl bankietowy: 10–12-osobowe, okrągłe stoliki z pięknie ubranymi w pokrowce krzesłami. To sprzyja integracji i lepszemu poznaniu się osób, które często czują się skrępowane i spięte z powodu wielu nieznajomych gości. Nie możemy zapominać o bardziej przyziemnych potrzebach – konieczne jest zamówienie przenośnych toalet (1 toaleta przypadająca na 10 osób) i zlewów, najlepiej z lustrami.

A może połączenie pleneru z salą balową?

Wesele w plenerze to jednak ryzykowne i dość kosztowne przedsięwzięcie. Nie trzeba jednak całkiem rezygnować z marzenia o uroczystości pod gołym niebem. Przyjęcie w odpowiednio przygotowanym, zamkniętym obiekcie, gdzie będziemy mieli do dyspozycji zarówno salę balową, jak i teren wokół, z możliwością przeniesienia części atrakcji na zewnątrz, zadowoli każdego, nawet najbardziej wymagającego weselnika. Jedną z nich może być specjalnie przygotowany posiłek, serwowany na łonie natury. Od razu odpada kwestia dodatkowego prądu, restauracja serwuje dania z kuchni, nie trzeba organizować dla cateringu dodatkowego aneksu. Na wypadek upalnej, słonecznej pogody, lub wręcz przeciwnie, zakładając delikatne opady deszczu, można pokusić się o postawienie namiotów ogrodowych. Jest to rozwiązanie znacznie tańsze od wynajęcia hali namiotowej. Niestety, plany może pokrzyżować porywisty wiatr bądź intensywne opady deszczu. Innym problemem mogą być uciążliwe insekty. Ciesząca oko sadzawka lub zagajnik to często siedlisko uciążliwych owadów. Dlatego na kilka dni przed weselem lepiej przeprowadzić dezynsekcję newralgicznych punktów. Świetnym pomysłem jest organizacja pokazu sztucznych ogni, praktykowanego zwykle po oczepinach. Kolorowe fajerwerki na tle nocnego nieba z pewnością będą wspaniałym uwieńczeniem jedynej w swoim rodzaju ceremonii.

Wsi spokojna, wsi wesoła

Osobom, którym zależy na oryginalności i zorganizowaniu wesela zgodnie z najnowszymi trendami, sugerujemy uroczystość w stylu wiejskim. Stare młyny, folwarki, karczmy i tereny wokół nich to lokalizacje o niesamowitym potencjale, które niewielkim kosztem mogą stać się niezwykle oryginalnym i pełnym uroku miejscem na przyjęcie weselne. Wystarczy tylko umieścić kilka tradycyjnych akcentów takich jak drewniane stoły, kraciaste obrusy, słoiki z powidłami czy słomiane ozdoby. Dodatkowymi atutami mogą być lokalne specjały – wędliny, smalec i ogórki kiszone, do tego gorące golonki, kaszanka z grilla, pachnący chleb, świeże sery, pyszne nalewki domowej roboty i oczywiście piwo. Do takiej aranżacji idealnie będą pasować dekoracje z kwiatów polnych, słoneczników, owoców jarzębiny oraz łodyg kukurydzy. W pobliżu dużych miast z pewnością znajdziemy urokliwe gospodarstwo ze stodołą i piękną łąką wokół, na której można rozstawić stoły ze smakołykami tradycyjnej kuchni. Ogniska rozpalone w kilku punktach ogrodu przeniosą weselników prosto w noc świętojańską. Wielbiciele konnej jazdy mogą pokusić się o zorganizowanie wesela w stadninie. Wiele stajni posiada zaplecze hotelowo-gastronomiczne, lecz ich największym atutem jest położenie – najczęściej z dala od rychliwych dróg, pośród malowniczego terenu. Tańce na wolnym powietrzu w otoczeniu przyrody zapewnią wspaniałą zabawę gościom w każdym wieku.

Z Giewontem w tle

Wielu Polakom nieobce jest marzenie o złożeniu małżeńskiej przysięgi pod Tatrami. Zakopiańskie karczmy oferują śluby na polanach, z widokiem na malownicze, polskie góry. Na miejscu przywita nowożeńców miejscowy baca, który zacnie ugości wszystkich, poczęstuje zdobionym oscypkiem i pieczonym baranem. Oprócz tego na stole musi się znaleźć bundz, czyli góralski twaróg oraz grzane wino. Kolejna z atrakcji to Góralskie Śpasy, czyli zabawy specjalnie przygotowane dla gości weselnych. Wszystkiemu towarzyszyć będą skoczne dźwięki góralskiej kapeli. Nowożeńcy mogą zorganizować dla swoich gości przejazd bryczkami, ognisko połączone z pieczeniem kiełbasek, zaaranżować porwanie Panny Młodej, spotkanie z Janosikiem czy też zbójecki dart, czyli rzucanie toporkami do celu. Rześkie tatrzańskie powietrze, góralska muzyka, pyszne jadło i trunki, dowcipne przyśpiewki oraz zabawy to gwarancja szampańskiej zabawy do białego rana. Dodatkową korzyścią płynącą z organizacji wesela w górskich plenerach będą przepiękne zdjęcia, których nie sposób wykonać w mieście.

Dźwięki muzyki

Żadne wesele nie obejdzie się bez oprawy muzycznej, która tradycyjnie kojarzy się głównie z orkiestrą grającą przede wszystkim znane utwory we własnym wykonaniu oraz klasyczne weselne szlagiery. Decydując się na uroczystość weselną w plenerze, warto zerwać z tą tradycją na rzecz wynajęcia profesjonalnego DJ-a. DJ pełniący zarazem rolę wodzireja może być świetną alternatywą dla orkiestry – zwłaszcza jeśli umiarkowanie lubimy popularne utwory w wykonaniu innym niż oryginalne. DJ zagra dla Młodej Pary ulubioną piosenkę, a oprócz tego będzie zabawiać gości największymi współczesnymi hitami, jak również kompozycjami z klasycznego repertuaru. Tak więc brak orkiestry wcale nie musi oznaczać rezygnacji ze standardowych utworów – wystarczy tylko wspomnieć DJ-owi, żeby zagrał parę piosenek granych obowiązkowo na weselach. Na pewno wzbudzi to entuzjazm starszego pokolenia gości. Jeśli zależy nam na indywidualnym repertuarze, warto wcześniej przedyskutować i ustalić listę utworów. Kompozycje warto dobrać zarówno pod kątem gości, jak i własnych upodobań – w końcu to Wasze święto! Niestety, znalezienie osoby, która oprócz tego, że będzie dobrze grać, to jeszcze profesjonalnie zabawi naszych gości i poprowadzi weselne zabawy, jest bardzo trudne, ale nie niemożliwe. W trakcie poszukiwań idealnego DJ-a warto zajrzeć do kilku lokali i przyjrzeć się poszczególnym muzykom. Nieoceniona w takiej sytuacji jest też poczta pantoflowa – bardzo prawdopodobne, że Wasi znajomi brali już udział w weselu, na którym o oprawę muzyczną zadbał DJ i są w stanie kogoś fachowego polecić. Jeśli już znaleźliśmy odpowiednią osobę, warto trzymać w rezerwie dane kogoś, kto w razie ewentualnych komplikacji będzie w stanie zastąpić DJ-a, z którym podpisaliśmy umowę. W końcu chcemy, aby ta wyjątkowa uroczystość przebiegła bez komplikacji. Dlatego warto się zabezpieczyć, żeby nie zostać bez muzyki na moment przed imprezą. Dobra wiadomość dla miłośników śpiewania: w ofercie niektórych DJ-ów jest już możliwość zorganizowania zabawy karaoke, podczas której teksty utworów będą wyświetlane na specjalnym ekranie projekcyjnym.

Koszty plenerowego wesele

Cennik wesela w plenerze zależy w dużej mierze od miejsca organizacji całego przedsięwzięcia, rodzaju wybranego namiotu, faktu, czy trzeba będzie wypożyczać dodatkowo stoły, krzesła, zastawy lub czy dostarczy nam to lokal w przypadku, gdy na jego terenie będzie organizowane wesele. Cena wynajmu hali namiotowej kształtuje się na poziomie 30–40 PLN za metr kwadratowy. Przy weselu na 100 osób dla samych gości (i ustawieniu stołów w tradycyjną podkowę) należy zakładać minimum 100 metrów kwadratowych hali. Do tego należy doliczyć koszt wynajęcia krzeseł i stołów (w zależności od liczby – od 600 PLN), koszt transportu (od 500 PLN) oraz wynajmu generatorów prądotwórczych (od 500 PLN). Jeśli organizujemy ślub w miejscu bez sieci sanitarnej, należy zadbać o obecność toalet i wynająć przenośne typu Toi Toi. W zależności od firmy jest to koszt około 150–200 PLN za sztukę. Wynajęcie DJ-a to wydatek od 500 PLN za noc. Z kolei koszt pokazu sztucznych ogni to około 2000 PLN.

Tajemniczy ogród…

Wesela w plenerze są magiczne i niezwykle malownicze, a letnie miesiące sprzyjają uroczystościom na łonie natury. Dodatkowym atutem przyjęcia w urokliwym miejscu jest możliwość wykonania plenerowej sesji zdjęciowej w dniu ślubu, bez konieczności opuszczania gości i weselnej zabawy. Zorganizowanie takiej uroczystości wymaga nieco więcej czasu i zaangażowania, ale efekt końcowy wart jest każdego zachodu. Ogród to bez wątpienia najlepsza możliwa sceneria dla oryginalnej i niezapomnianej uroczystości weselnej.

Magazyn Wesele
Tekst Karolina Bruzda

Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...