ABC ślubu, czyli o czym pamiętać podczas organizacji wesela?

Kiedy euforia po zaręczynach opada a termin ślubu został już ustalony, trzeba zakasać rękawy, zapoznać się ze ślubnym ABC i wziąć się do pracy, by przed tym najważniejszym dniem w naszym życiu, wszystko było dopięte na ostatni guzik.

Każdy, kto planowanie ślubu i wesela ma już za sobą, doskonale wie, że wyznaczony termin nadchodzi szybciej niż mogłoby się wydawać. Wówczas zaczyna się krzątanina i niepotrzebny stres, by wszystko dograć w najdrobniejszych szczegółach i uniknąć nieprzyjemnych niespodzianek. Dlatego tak ważne jest wcześniejsze zapoznanie się ze ślubnym ABC, które pozwoli nam odpowiednio uporządkować sobie przedślubne obowiązki.

To właśnie na tym, początkowym etapie należy podjąć decyzję dotyczącą daty ślubu. Standardowo jest to sobota, jednak coraz częściej narzeczeni decydują się na piątek, czwartek lub środę, w zależności od charakteru uroczystości.

Wiele par rozpoczyna przygotowania do ślubu od zarezerwowania terminu w kościele bądź urzędzie, rezerwacji sali, zespołu muzycznego, fotografa i kamerzysty. Jednak jest to dopiero początek organizacyjnej drogi, który zazwyczaj nie przysparza przyszłym Państwu Młodym większych problemów.

Do najczęściej popełnianych błędów należy pozostawienie makijażu i fryzury próbnej na ostatnią chwilę. Bardzo często okazuje się, że w wybranym przez nas salonie urody w dzień naszego ślubu, terminarz jest już przepełniony, podobnie jak u najlepszego fryzjera w mieście.

Sam wybór stroju ślubnego również nie powinien być odkładany na ostatnią chwilę. Daje to możliwość spokojnego przerobienia sukni czy garnituru lub uszycie ich od podstaw według wytycznych przyszłych Państwa Młodych.

Tego typu przygotowania warto rozpocząć około rok przed naszym Wielkim Dniem. Jest to optymalny termin, który pozwoli, bez niepotrzebnego stresu, dopiąć wszystko na ostatni guzik. Możemy też odpowiednio wcześnie rozpocząć kuracje pielęgnacyjne, dzięki którym będziemy wyglądać młodo i promiennie.

Z tego artykułu dowiesz się:

 • Dlaczego nie należy zostawiać wyboru sukienki na ostatnią chwilę?
 • Dlaczego bieliznę ślubną warto kupić w tym samym momencie, co sukienkę?
 • Dlaczego warto zadbać o kondycję swojej cery przed ślubem?
 • W jaki sposób poprawić wygląd skóry przed ślubem?
 • Jakie dokumenty są wymagane do ślubu cywilnego, kościelnego i konkordatowego?
 • Jak wyglądają poszczególne uroczystości ślubne?
Przygotowanie do ślubu

ABC ślubu - A jak asymetryczna, klasyczna, syrena, czyli trudny wybór idealnej sukni

W ślubnym ABC na jednej z pierwszych pozycji widnieją początkowe przymiarki sukni, które powinny odbyć się odpowiednio wcześniej. Wiele z was zapyta – a co z dietą? Przecież do ślubu jeszcze schudnę! - Jeżeli nasza dieta jest traktowana poważnie, należy wybrać sukienkę, która jest „w sam raz”, dzięki temu możemy uniknąć jej zwężania lub ograniczyć je do minimum. Wybierając sukienkę znacznie wcześniej zyskujemy czas na ewentualne przeróbki lub podjęcie decyzji o uszyciu stroju od podstaw.

Na tym etapie warto zadbać też o zakup odpowiedniej do wybranego modelu sukni, bielizny. Dzięki temu mamy pewność, że stanik nie będzie wystawał spod odświętnego stroju, a sama sukienka nie zacznie się zsuwać.

Organizacja ślubu

ABC ślubu - B jak bardzo ładna Panna Młoda

Każda Panna Młoda w dzień swojego ślubu chce wyglądać olśniewająco. By tego dokonać warto odpowiednio wcześniej zadbać o swoje dobre samopoczucie oraz wykonać zabiegi kosmetyczne poprawiające kondycję naszej skóry. Dlatego w ślubnym ABC na obowiązkowej pozycji, której realizację warto rozpocząć nawet rok przed wyznaczonym terminem ślubu, znajdują się czynności mające zagwarantować promienny wygląd Panny Młodej.

Nic nie dodaje pewności siebie tak jak idealna figura w dniu ślubu. By ją uzyskać warto rok wcześniej rozpocząć intensywne ćwiczenia i dietę. Zrzucanie zbędnych kilogramów musi być przede wszystkim zdrowe, dlatego nie należy wierzyć w diety cud, które gwarantują utratę oponki w tydzień. Nie zalecana jest również głodówka – odbije się ona na naszym wyglądzie i zdrowiu. Z szarą, ziemistą cerą, podkrążonymi oczami oraz zmęczonym wyglądem może nie poradzić sobie nawet najlepsza wizażystka.

Na tym etapie warto rozpocząć regularne przyjmowanie witamin, które poprawią kondycję włosów, skóry i paznokci. Zaczynają one działać po około trzech miesiącach stosowania, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, by wspomóc działanie szamponów i odżywek znacznie wcześniej. Zdrowe i piękne włosy są podatniejsze na zabiegi fryzjerskie, dzięki czemu unikniesz dodatkowego stresu związanego z niewspółpracującymi włosami.

Kompleksowej regeneracji potrzebuje również skóra twarzy. Jeśli Twoim problemem są przebarwienia, blizny, zaskórniki czy zmiany trądzikowe, warto rozpocząć odpowiednią kurację w salonie kosmetycznym. Im wcześniej zaczniemy pozbywać się tych niedoskonałości, tym większe prawdopodobieństwo, że do dnia naszego ślubu skóra będzie gładka i zdrowa. Należy jednak pamiętać, że nic nie dzieje się od razu. Większość zabiegów kosmetycznych wymaga przynajmniej kilkukrotnego powtórzenia w odstępie minimum miesiąca.

Kuracje w profesjonalnych salonach kosmetycznych możemy wspomagać w zaciszu domowym za pomocą peelingów (np. peeling enzymatyczny Ziaja: www.e-ziaja.com/pl/ziaja-pro/363-pro-peeling-enzymatyczny) i masek do twarzy (np. maseczki Ziaja: www.e-ziaja.com/pl/118-maski-do-twarzy).

Dokumenty do ślubu

ABC ślubu - C jak czynne kompletowanie dokumentacji

Ślubne ABC obejmuje nie tylko samo planowanie uroczystości, wybieranie stroju, motywu wesela czy najpiękniejszych zaproszeń. To również sprawy formalne. Kilka miesięcy przed datą ślubu należy rozpocząć kompletowanie potrzebnych dokumentów. Mowa tu przede wszystkim o akcie urodzenia w przypadku ślubu cywilnego oraz świadectwie chrztu i bierzmowania, niezbędnych do uroczystości kościelnych.

Ślub konkordatowy - dokumenty

Dokumenty niezbędne do ślubu konkordatowego:

 • świadectwo chrztu,
 • dowód osobisty,
 • świadectwo bierzmowania,
 • zaświadczenie z Urzędu Stanu Cywilnego,
 • ostatnie świadectwo szkolne potwierdzające uczęszczanie na lekcje religii,
 • zaświadczenie potwierdzające odbycie kursu przedmałżeńskiego,
 • licencja, czyli pisemne pozwolenie na zawarcie związku małżeńskiego w parafii innej niż rodzinna.

Wyżej wymienione dokumenty są podstawą do utworzenia protokołu przedślubnego. Przyszli Państwo Młodzi otrzymują kartkę z zapowiedziami oraz potwierdzającą dwukrotną spowiedź przedślubną (na miesiąc i dzień przed ślubem).

Do parafii, w której odbędzie się uroczystość, należy dostarczyć zaświadczenie potwierdzające wygłoszenie zapowiedzi oraz to dotyczące spowiedzi.

Obowiązkowym elementem ślubu konkordatowego jest jego opłacenie. Przyjęło się, że jest to „co łaska”, jednak wiele parafii posiada stosowny cennik, którego ściśle przestrzega.

Akt ślubu podpisywany jest najpierw przez świadków, najczęściej bezpośrednio przed rozpoczęciem uroczystości lub kilka dni wcześniej. Powinni mieć oni wtedy przy sobie dowody osobiste. Państwo Młodzi natomiast podpisują akt ślubu w czasie mszy. Do 5 dni roboczych parafia ma obowiązek powiadomić o ślubie konkordatowym Urząd Stanu Cywilnego. Kolejne dwa tygodnie urzędnicy mają na przygotowanie skróconego odpisu aktu ślubu.

Dokumenty wymagane do ślubu kościelnego

W przypadku dokumentów potrzebnych do ślubu kościelnego są one bardzo podobne do tych ze ślubu konkordatowego. Z tą różnicą, że Państwo Młodzi nie podpisują w czasie uroczystości zaświadczenia o zawarciu związku małżeńskiego, a jedynie dostarczają do swojej parafii skrócony odpis aktu ślubu po jego wydaniu przez Urząd Stanu Cywilnego.

Ślub cywilny - dokumenty

Dokumenty potrzebne do ślubu cywilnego:

 • skrócony odpis aktu urodzenia,
 • oświadczenie dotyczące nazwiska, jakie przyjmą małżonkowie po ślubie oraz ich dzieci,
 • oświadczenie o braku przeszkód do zawarcia małżeństwa,
 • w przypadku osób niepełnoletnich:
  a) zezwolenie sądu rodzinnego na zawarcie związku małżeńskiego,
 • w przypadku osoby rozwiedzionej:
  a) skrócony odpis aktu urodzenia wraz z adnotacją o rozwodzie,
 • w przypadku wdowy lub wdowca:
  a) skrócony odpis aktu zgonu małżonka,
 • w przypadku obcokrajowca:
  a) odpis aktu urodzenia z tłumaczeniem przeprowadzonym przez tłumacza przysięgłego,
  b) zaświadczenie o prawnej zdolności do zawarcia małżeństwa, wydane w rodzimym kraju, przedstawicielstwo dyplomatyczne, albo postanowienie sądu rejonowego zwalniające z obowiązku przedstawienia zaświadczenia.

Ślub cywilny ma moc cywilno-prawną. Małżeństwo można zawrzeć w dowolnym Urzędzie Stanu Cywilnego po dokonaniu opłaty skarbowej, okazaniu dowodu osobistego oraz przedłożeniu wyżej wymienionych dokumentów.

Oczywiście ze względu na okoliczności, sama przysięga podczas zawierania ślubu cywilnego różni się od tej wypowiadanej w kościele. Przyszli małżonkowie nie przyrzekają sobie miłości, wierności i uczciwości małżeńskiej. Zamiast tego, obiecują szczęśliwe, zgodne i trwałe życie.

Ślub cywilny rozpoczyna przemowa urzędnika na temat roli małżeństwa. Następnie pyta on Państwa Młodych czy chcą zawrzeć związek małżeński i będą o niego dbać. Po tej części przychodzi czas na złożenie przysięgi i nałożenie obrączek. Młodzi małżonkowie muszą jeszcze tylko podpisać akt małżeństwa i... Pan Młody wreszcie może pocałować Pannę Młodą. Czas trwania całej uroczystości to około 20 minut.

Problemem może okazać się kreacja weselna. O ile pewne jest, że mężczyzna powinien założyć garnitur, tak strój panny młodej nie jest już tak oczywisty.

Zazwyczaj suknia na ślub cywilny jest skromniejsza niż ta na uroczystość kościelną czy konkordatową. Kobiety decydują się na krótsze kreacje w jasnych barwach. Nie jest to jednak w żaden sposób narzucone. Strój powinien być dopasowany przede wszystkim do charakteru uroczystości i późniejszego wesela lub przyjęcia, ale także musi spełniać oczekiwania Panny Młodej. Jeśli przyszła żona zawsze marzyła o założeniu typowej princeski to nic nie stoi na przeszkodzie, by tak się stało.

Rezerwacja terminu powinna się odbyć najpóźniej miesiąc przed planowanym dniem uroczystości. Wszystko jednak zależy od samego Urzędu Stanu Cywilnego oraz okresu – termin na ślub w święta, walentynki czy wakacje będzie wymagał znacznie wcześniejszej rezerwacji. Dlatego warto uprzednio zadzwonić i zapytać urzędnika kiedy rozpoczynają się zapisy na preferowany przez nas termin.

Złożone w Urzędzie zapewnienie o braku okoliczności wyłączających zawarcie małżeństwa jest ważne przez pół roku. Jeśli narzeczeni nie zdążyli się pobrać w tym terminie, muszą złożyć nowy dokument.

Ślub cywilny nie podlega rejonizacji – narzeczeni mogą pobrać się w dowolnym urzędzie i mieście.

Świadkami mogą być jedynie osoby pełnoletnie. Nie ma znaczenia ich płeć. Mogą to być zarówno dwie kobiety, jak i dwóch mężczyzn. W dzień ślubu powinni zgłosić się do urzędu, pół godziny przed rozpoczęciem uroczystości. Muszą posiadać przy sobie dowody osobiste.

Ślub cywilny można zawrzeć nie tylko w urzędzie, ale także w dowolnie wybranym miejscu. Rozwiązanie to wymaga jednak dopłaty w wysokości 1000 zł.

Wesele

ABC ślubu - D jak... dobrej zabawy!

Dzień ślubu powinien być najpiękniejszym dniem naszego życia, dlatego nie warto załamywać się, gdy coś nie pójdzie zgodnie z planem. Ważna jest sama uroczystość, a nie to, że tort pojawił się na stole z pięciominutowym opóźnieniem.

Na dzień przed zawarciem związku małżeńskiego warto się odstresować i zająć czymś przyjemnym. Odpowiednie wypoczęcie zapewni nam promienny wygląd, ale także siłę do całonocnej zabawy.

Zapomnijcie już o ślubnym ABC i odpocznijcie – przed wami wielki dzień!

Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...