Słów kilka o dekoracjach ślubno - weselnych


Foto:Wierzbowe Ranczo

Dzień ślubu i wesela to ogromna układanka z puzzli. Żeby powstała wspaniała i oryginalna całość, niezachwiana żadnym brakiem czy niedoskonałością, potrzebne są wszystkie elementy. Dwa najważniejsze to oczywiście Panna Młoda i Pan Młody. Do nich dołączają kolejne, które powinny do siebie pasować. Skupmy się na najmniejszych, czasem pomijanych, elementach układanki zatytułowanej „Wesele”. Dekoracje, bo o nich mowa, tworzą niesamowite wrażenia. To właśnie te drobne elementy nadają zabawie weselnej określony styl czy charakter, tworzą nastrój, wpływają na samopoczucie zaproszonych gości. Oto kilka pomysłów, jak udekorować dom, kościół, salę, plener i coś jeszcze – a wszystko po to, by waszym gościom zaparło dech w piersiach.

Witamy gości weselnych

W polskiej tradycji przyjęło się witać gości weselnych w domach Państwa Młodych. Oba miejsca powinny być odpowiednio udekorowane. Jak nakazuje stary obyczaj, do ustrojenia bramy wjazdowej czy wejścia do domu winno się wykorzystać jasne kolory – najlepiej biały, kremowy, błękitny. One bowiem są symbolami nie tylko miłości, ale i czystości, niewinności, czyli cech, które powinny królować w sercach Nowożeńców. Bramę zdobią najczęściej balony, kwiaty z bibuły, zielone gałązki, kolorowe wstążki. W ostatnich latach w Polsce pojawiła się moda na wykorzystanie w dekoracji ślubnej pasów ozdobnych tkanin. Ponadto goście są witani przez specjalne tablice z napisami, np. „Witamy gości weselnych” czy „Szczęść Boże Młodej Parze”. Taką tablicę można kupić w sklepach z artykułami ślubno-weselnymi lub zrobić ją samodzielnie. Dom, w którym będzie się odbywało błogosławieństwo – najczęściej u Panny Młodej – powinien zostać uprzątnięty. W salonie lub pokoju reprezentacyjnym trzeba przygotować specjalne miejsce, gdzie Młodzi uklękną. Na stoliku obok Narzeczonych powinny znaleźć się krzyżyk, świece, woda święcona, ewentualnie Pismo Święte lub modlitewnik.

W drogę wyruszyć czas…

Foto:Tęczowy Młyn

Po błogosławieństwie Młodzi wraz z gośćmi wyruszają do kościoła. I powstaje kolejny punkt na długiej liście weselnych przygotowań. Czym jechać do ślubu? Jak ma wyglądać pojazd? Wyboru Młodzi muszą dokonać na tyle wcześnie, by ewentualny właściciel mógł w spokoju przygotować pojazd. Najczęściej Nowożeńcy decydują się na wypożyczenie auta – z firmy, od znajomego, od kogoś z rodziny. Trzeba pamiętać, żeby pojazd był sprawny, w dobrym stanie technicznym i czysty.

Samochód można udekorować na różne sposoby. Niemal zawsze elementy dekoracyjne pojawiają się na jego masce. Może to być gotowa figurka przedstawiająca parę białych gołębi, splecione obrączki czy złączone dwa serca albo elegancki bukiet kwiatów lub pojedyncze kwiaty połączone wstęgami. Auto można przyozdobić asymetrycznie szarfami, pasami tiulu czy też „obsypać” płatkami kwiatów. Do klamek można przymocować dodatkowe dekoracje – wstążki lub gotowe figurki. Jeśli wypożyczamy auto z firmy, możemy tam zamówić również jego przystrojenie.

Dzień ślubu to jedyny moment, kiedy bezkarnie można zasłonić tablice rejestracyjne auta przygotowanymi wcześniej tablicami z napisem „Młoda Para” lub z imionami Młodych. Ciekawą tradycją jest przystrajanie antenek radiowych balonami i wstążkami – dotyczy to nie tylko auta Nowożeńców.

Foto:Kukla decor

Dekorację samochodu można wykonać samemu lub wynająć do tego florystkę. Należy pamiętać, by nie przesadzić z elementami dekoracji i że powinny one pasować do całej konwencji ślubu i wesela. Zalecam wykorzystać do strojenia pojazdu przyssawki i żyłki, a nie kleje czy taśmy klejące – nie są one bezpieczne dla lakieru.

Jeżeli Młodzi zdecydowali się na oryginalny pojazd do ślubu – zabytkowy samochód, dorożkę czy motor – również można go przystroić. Rodzaj użytych materiałów oraz ich ilość są uzależnione od rodzaju pojazdu. Inaczej będzie ubrane zabytkowe auto, które często może obejść się bez specjalnej dekoracji, a inaczej dorożka ciągnięta przez konie.

W romantycznej świątyni

Każda Panna Młoda marzy o tym, żeby w dniu ślubu całe jej otoczenie było piękne, romantyczne, bajkowe, wyśnione. W religii chrześcijańskiej świątynie czy kościoły mają różnorakie wnętrza – od ascetycznych, ciemnych do niezwykle bogatych, barokowych. Przygotowując świątynię do ceremonii ślubnej, warto się zastanowić nad stylem w jej wnętrzach. Układ ławek, kolumn czy ołtarza, oświetlenie, a nawet wielkość budynku można wykorzystać do stworzenia dekoracji marzeń.

Foto:Qubus Hotel Kraków

Wybór elementów dekoracyjnych jest trudny. Najczęściej wykorzystuje się żywe lub sztuczne kwiaty (w zależności od finansów przeznaczonych na ten cel). Kwiaty mogą tworzyć szpaler wzdłuż przejścia (od wejścia do końca nawy). Mogą zostać przytwierdzone do ławek w formie maleńkich bukiecików lub pojedynczo. Pojawiają się również w wystroju ołtarza – sporych rozmiarów kompozycje w postaci wachlarzy ustawia się przed stołem ofiarnym, mniejsze odpowiedniki na bocznych ołtarzach. Płatki kwiatów mogą tworzyć drogę do ołtarza – swoisty dywan.

W dekoracjach coraz częściej królują tkaniny – taki typ dekoracji nazywany jest bogatym. Dominują tiule i satyny, które przytwierdzane są do ławek wzdłuż przejścia. Nie obowiązuje tu konkretna kolorystyka. Nowożeńcy mogą sami wybrać pasujący im kolor. Krzesła dla Młodej Pary i świadków oraz ewentualnie klęczniki dla Młodych powinny być przykryte białymi pokrowcami.

Romantyczny nastrój w świątyni można uzyskać za pomocą blasku świec. W porozumieniu z księdzem możecie zdecydować się na rezygnację z oświetlenia elektrycznego na rzecz bardziej ekologicznego, jakim jest światło świec. Bardzo dużą popularnością cieszą się tzw. tea lighty – świeczki-podgrzewacze ustawiane w szpalerze w wysokich przeźroczystych świecznikach-kielichach, wśród zwojów tiulu. Dodatkowe świece można postawić na potężnych świecznikach wzdłuż całej głównej nawy lub w konkretnych miejscach. Takie naturalne światło wydobędzie z murów świątyni tajemnice, urok i wyjątkowy nastrój.

Biesiadę czas zacząć

Foto:Dekorila

Z kościoła świeżo poślubieni małżonkowie udają się wraz z gośćmi do miejsca, w którym odbywać się będzie przyjęcie weselne. Salę weselną, restaurację, salę bankietową czy konferencyjną można udekorować w najróżniejszy sposób (najczęściej można spotkać się z sytuacją, kiedy miejsce jest wynajmowane razem z dekoracją). Oto kilka pomysłów na to, jak przystroić wnętrze, w którym będziecie świętować z zaproszonymi.

Profesjonalni dekoratorzy zwracają uwagę na trzy bardzo ważne elementy przy dekoracji sali. Po pierwsze, należy wziąć pod uwagę kształt miejsca oraz to, czy zostało wyznaczone osobne pomieszczenie do zabaw tanecznych, czy też miejsca te są ze sobą połączone. Po drugie, warto się zastanowić nad układem stołów na sali – od tego będzie zależało usadzenie gości. Aż w końcu trzecia sprawa – przy dekoracjach nie wolno przesadzić. Zdecydujcie zatem, jakie materiały będą dominować, wykorzystując maksymalnie trzy kolory.

W eleganckich salach, które najczęściej są dzisiaj wynajmowane, wystarczy delikatnie podkreślić ich mocne strony, nie przesadzając z dekoracjami. W takich miejscach warto pod sufitem przyczepić zwoje tkanin, wykorzystać światło świec czy świeże kwiaty. W salach mniej wytwornych polecam przyjrzeć się im naturalnym walorom i wykorzystać je, podkreślając – np. za pomocą balonowych kaskad, płatków kwiatów rozsypanych w zakątkach czy dodatkowych świateł (np. lampek choinkowych – wówczas trzeba by zrezygnować z górnego światła).

Foto:Diamonds Decor

Rezygnując z usług firm dekoratorskich, można zyskać czas na świetną zabawę w gronie najbliższych przyjaciół. Czas, w którym wspólnie stworzycie baśniową scenerię wesela. Warto wybrać motyw przewodni ceremonii zaślubin i przyjęcia. Aranżacja miejsca pod kątem konkretnego koloru (np. błękitu) czy wybranego motywu (np. wesele pod znakiem morza) będzie niezwykłą niespodzianką dla gości, ale też fantastyczną zabawą.

Podsumowując: przy wyborze rodzaju dekoracji sali weselnej zdecydujcie, czy chcecie, aby dominowały balony ułożone w girlandy czy może zwoje tkanin delikatnie spływające z sufitu. Możecie wybrać także połączenie tych dwóch materiałów. Pamiętajcie jednak o umiarze – im więcej będzie różnych elementów dekoracyjnych, tym, niestety, gorzej będzie wyglądało miejsce.

Stoliczku, nakryj się…

Stoły są najbardziej dekoracyjnym elementem wystroju sali weselnej. Mogą być prostokątne lub okrągłe. Przy tych pierwszych mamy szersze pole do popisu, ponieważ można je ustawić w długą nawę, literę U, T lub L. przy stolach okrągłych pole manewru jest mniejsze – muszą one być ustawione w pewnej odległości od siebie, tak aby gościom wygodnie było siadać i przemieszczać się. Ustawienie stołów ułatwi rozwiązanie problemu usadzenia gości.

Warto się postarać, aby miejsce, gdzie zaproszeni będą spożywać posiłki i rozmawiać, wyglądało elegancko, wytwornie i żeby jego dekoracja pasowała do głównego motywu wesela (jeżeli takowy wybraliście). Każdy gość powinien się czuć przy swoim stole dobrze i komfortowo. Jeżeli rodziny Państwa Młodych nie znają się wzajemnie, zdecydujcie się na umieszczenie przy nakryciach winietek z imionami i nazwiskami poszczególnych osób. Ułatwi to każdemu z zaproszonych odnalezienie własnego miejsca i pozwoli uniknąć kłótni o to, kto, gdzie i przy kim ma usiąść.

Foto:Restauracja Piri Piri

Na stołach powinny się pojawić kompozycje z żywych kwiatów. Małe bukieciki nie mogą jednak przeszkadzać w rozmowie – powinny być zatem bardzo niskie lub ustawione na wysokich stojakach. Możecie się zdecydować na płatki kwiatów rozsypane pomiędzy elementami zastawy – wtedy bukiet z kwiatów pojawia się tylko na stole Państwa Młodych. Aby stoliki wyglądały efektowniej, można do ich ozdobienia, zamiast tradycyjnego białego obrusu, wykorzystać zwoje tkanin (flizeliny, tiule, organzy). Materiały można upiąć na oryginalne sposoby.

Wspaniałym elementem dekoracyjnym sali weselnej mogą się okazać świece – nadadzą one zabawie weselnej tajemniczy, romantyczny charakter. Jeżeli na stołach pojawi się odpowiednia ich ilość, można nawet ograniczyć światło elektryczne. Kolejnymi detalami wystroju stołu mogą być pasujące do tematu przewodniego serwetki czy chusteczki – nie tylko dadzą dekoracji nutkę elegancji, ale mogą się okazać przydatne przy spożywaniu posiłków. Bardzo często do przystrojenia stołu wykorzystuje się owoce czy ozdobne warzywa. Zamiast kwiatów na stołach pojawiają się jabłka (najczęściej zielone lub rumiane), cytryny, orzechy, ozdobne dynie, a nawet kasztany czy grzyby. Skarby natury mogą też spełnić rolę motywu przewodniego wesela. Dzięki umiejętnościom mistrzów kulinarnego carvingu, czyli artystów kucharzy wycinających fantastyczne wzory i kształty w arbuzach, melonach, marchewkach itp., dekoracje owocowe czy warzywne mogą zachwycić wszystkich gości.

Przyozdobić można również krzesła, na których zasiądą weselnicy. Najczęściej spotykaną formą dekoracji są gotowe pokrowce (zazwyczaj w kolorze białym lub écru). Można je przewiązać kolorowymi szarfami lub przypiąć do nich bukieciki czy pojedyncze łodyżki kwiatowe.

Profesjonalizm czy świetna zabawa

Foto:Ślubne Zakupy

W dzisiejszych czasach na rynku usług ślubno-weselnych obok fotografów i kamerzystów królują firmy zajmujące się profesjonalnym doborem wszystkich wcześniej wymienionych elementów ślubu i wesela. Prawie zawsze firmami tymi są przede wszystkim studia florystyczne, a dopiero na drugim miejscu firmy dekoratorskie. Ceny takich usług, niestety, nie należą do najniższych, ale warto zasięgnąć rad doświadczonych, profesjonalnych florystów, dekoratorów czy nawet konsultantów ślubnych, aby ten jedyny dzień był naprawdę idealny.

Jeżeli jednak nie możecie pozwolić sobie na wynajęcie studia dekoratorskiego, nie martwcie się. Przy pomocy najbliższych znajomych, przyjaciół, rodziny, a przede wszystkim waszych świadków i drużbów możecie zmienić obowiązek dekoracji sali, kościoła, auta w najlepszą zabawę, którą po latach będziecie wspominać równie wesoło jak samo przyjęcie. Niewielkim kosztem możecie uzyskać efekt, który wywrze niesamowite wrażenie na waszych gościach. Pozwolę sobie powtórzyć raz jeszcze dobrą radę: nie przesadźcie z ilością dekoracji, by nie przytłoczyć piękna wybranego miejsca i – co ważniejsze – żebyście wy, najważniejsza Para na przyjęciu, nie zginęli pomiędzy balonami, pasami tkanin czy kwiatami. Wszystko w dniu ślubu powinno być piękne, ale to Młoda Para jest najważniejsza – to wy macie być w centrum uwagi. Na koniec mogę tylko życzyć wszystkim Parom, które w najbliższej przyszłości staną na ślubnym kobiercu, doskonałego wyboru wśród tysięcy propozycji elementów dekoratorskich. Najważniejsze jest, byście dobrze się bawili i miło wspominali czas organizacji ślubu i wesela. Niech tego dnia każdy najmniejszy element tworzy urokliwy, godny zapamiętania niesamowity nastrój, przepełniony radością i miłością bijącą z waszych serc. Niech wszystkie elementy układanki „Wesele” doskonale do siebie pasują. Niech nic nimi nie zachwieje i ich nie zburzy.

MAGAZYN WESELE / tekst: Halina Wilusz


Foto:Mufinka Cafe.

Foto:Wierzbowe Ranczo.

Foto:Rosenthal.

Foto:Kopalnia Soli Wieliczka.


Zobacz powiązane strony:

Buty do ślubu i nie tylko
Buty do ślubu i nie tylko

Buty- każda kobieta ma ich przynajmniej tuzin na każdą okazję. Jednak buty ślubne to już zupełnie inna sprawa. W końcu w ten jeden dzień cała uwaga będzie się skupiała na Pannie Młodej, jej stroju i oczywiście…butach! Jak więc wybrać te odpowiednie? Oto kilka porad od konsultantów Perfect Mome

więcej ›
Czekoladowe spotkania
Czekoladowe spotkania

Przygotowujecie się to tego dnia miesiącami, chcecie aby był on wyjątkowy, goście za sprawą zapewnionych im atrakcji szampańsko bawili się do białego rana, a wszystko to uwiecznione zostało okiem kamery? A może planujecie kameralną uroczystość, w gronie najbliższych, którą wspominać będziecie ogląda

więcej ›
Vintage styl?
Vintage styl?

W ostatnim czasie coraz większym zainteresowaniem wśród narzeczonych cieszy się ślub w stylu vintage. Niestety wielokrotnie nazwa ta jest źle interpretowana.

więcej ›
Weselne obyczaje
Weselne obyczaje

Foto: Photology Konstancja Hojnacka, autorka mającego od lat międzywojennych kilka wznowień, niezmiernie popularnego podręcznika dobrego tonu „Kodeks towarzyski”, w rozdziale mówiącym o właściwym zachowaniu się podczas uroczystości weselnej podkreślała, że „tak rodzina Państwa Młod

więcej ›
XIII Gala Ślubna Poznań
XIII Gala Ślubna Poznań

Już po raz 13. otworty zostanie nowy sezon w branży ślubnej. Dla wszystkich Zwiedzających ten dzień może okazać się wyjątkowo szczęśliwy, ponieważ czekają na Was wyjątkowe nagrody, w tym romantyczna wycieczka do Rzymu! Zobaczycie też oszałamiające pokazy mody ślubnej, występy artystyczne oraz ok.

więcej ›
Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...