« powrót do spisu artykułów   

Jak przygotować stół do przyjęcia


Trzeba ustawić go tak, aby zarówno goście, jak i obsługujący gości gospodarze mieli do niego łatwy dostęp z każdej strony. Krzesła wokół stołu powinny być tak rozstawione, aby wygodnie i bez przeszkód można było zająć każde miejsce. Błędem jest ustawianie krzeseł ściśle jedno obok drugiego. Nie przeszkadza to co prawda w zajęciu miejsc, ale krępuje ruchy i znacznie ogranicza swobodne zachowanie przy stole. Na eleganckim przyjęciu stół powinien być odpowiednio nakryty i estetycznie udekorowany.

Nakrycie stołu


Konieczny jest obrus dostosowany do wielkości stołu. Koszmarnie wyglądają obrusy za krótkie lub za długie z jednej strony. Wypada mieć w domu obrusy na różne okazje o rozmiarach dokładnie pasujących do wielkości stołu. Co to znaczy dokładnie? Brzegi obrusa powinny zwisać z każdej strony na długość nie mniejszą niż 20 cm i nie większą niż 30 cm. Taki obrus, oczywiście nieskazitelnie czysty i idealnie wyprasowany, wygląda naprawdę elegancko.
Stół nakryty białym obrusem sprawia uroczyste wrażenie. Jeżeli chcemy aby było ciekawiej i bardziej nastrojowo możemy położyć kolorowy obrus.

Talerze podstawowe


Nakrywanie stołu rozpoczynamy od rozmieszczenia dużych płytkich talerzy, które pełnią rolę podstawy pod zastawę. Talerze te pozostają na stole od początku do końca przyjęcia.
Nie nakłada się na nie potraw, lecz ustawia inne nakrycia, niezbędne przy konsumpcji kolejnych dań. Talerze podstawowe chronią stół i są niejako bazą konsumpcyjną gościa. Dla ozdoby i wygody można położyć na nie małe serwetki. Nie mogą to być jednak serwetki papierowe. Talerze podstawowe rozmieszcza się mniej więcej w odległości 50-60 cm, co gwarantuje gościom swobodne manewrowanie sztućcami.

Talerzyk na pieczywo


Wokół talerza podstawowego układa się i ustawia pozostałe elementy nakrycia. Po lewej stronie u góry umieszczamy mały talerzyk na pieczywo. Po prawej stronie ustawiamy kieliszki i szklaneczki do napojów, w kolejności w jakiej serwowane będą trunki pasujące do kolejnych dań.

Zasady ustawiania kieliszków


Zasada jest taka, że kieliszek, który będzie używany jako pierwszy powinien być ustawiony najbliżej talerza po prawej stronie. Następne ustawia się w kolejności używania, od wewnątrz na zewnątrz. I tak najbliżej po prawej stronie umieścimy kieliszek do wódki, która będzie podawana przy przystawce, następnie ustawimy kolejno kieliszki do białego i czerwonego wina, jako ostatni najdalej na prawo usytuujemy kieliszek do szampana.
Tu uwaga! Nie ustawia się na stole kieliszków do trunków podawanych przy kawie na zakończenie przyjęcia. Chodzi o kieliszki do likierów, koniaków lub winiaków. Podaje się je napełnione trunkami dopiero po rozlaniu kawy do filiżanek. Po prawej stronie u góry w niewielkiej odległości od kieliszków należy ustawić szklaneczkę na wodę mineralną lub soki owocowe.

Zasady układania sztućców


Sztućce układamy po obu stronach talerza podstawowego w takim porządku, w jakim podawane będą poszczególne dania. Tu jednak obowiązuje kolejność od zewnątrz do wewnątrz, a więc najdalej od talerza znajdą się sztućce do przystawki, a najbliżej te, których będziemy używać przy konsumpcji dania poprzedzającego deser. Noże i łyżki układa się po prawej stronie, widelce po lewej. Łyżki i widelce należy ułożyć grzbietami w dół, a noże ostrzami skierować w lewo. Sztućce do deserów, widelczyki, nożyki, łyżeczki umieszczamy nad górną krawędzią talerza podstawowego, przy czym trzeba pamiętać, że widelczyk powinien być skierowany rękojeścią w lewą stronę, a nóż i łyżeczka w prawą.

Serwetki


Serwetki złożone w piramidki lub trójkąty najlepiej ułożyć na talerzykach przeznaczonych do pieczywa. Jeżeli przyjęcie będzie się rozpoczynać od przystawki, tuż przed przybyciem gości ustawiamy na talerzach podstawowych nakrycia z podanymi już przystawkami. Gdy planujemy zaserwowanie gościom kilku przystawek do wyboru, układamy jedynie talerze. Jeśli zamiast przystawki chcemy podać zupę, ustawiamy głębokie talerze.

Wokół stołu - wódka


Wódka to najmocniejszy alkohol konsumpcyjny. W Polsce - niestety - traktuje się ją jako trunek uniwersalny i podaje do wszystkiego i przy każdej okazji. Jest to błąd. Tak naprawdę wódka pasuje jedynie do ostrych przystawek i powinno się ją serwować na początku przyjęcia w ikości nie przekraczającej 50 g. Wódka powinna być silnie schłodzona do temperatury 6 - 8 ° C. Należy ją podawać w małych kieliszkach na krótkiej nóżce. Dopuszczalne jest również podawanie wódki do dania głównego pod warunkiem, że jest to danie mięsne. Na przyjęciach towarzyskich powinny dominować lekkie alkohole. Serwowanie wódki należy ograniczyć do minimum.

Wokół stołu - serwowanie trunkówBardzo istotną sprawą jest dobór trunków do serwowanych dań. Do przystawek podaje się wytrawne wina lub wódki. Do zup w ogóle nie należy podawać alkoholu. Co prawda w niektórych środowiskach z upodobaniem powtarza się wierszyk "tylko ludzie głupie nie piją przy zupie", ale... tylko głupi uwierzy, że to prawda. Do większości zup alkohole po prostu nie pasują. Właściwie tylko do flaków można podać piwo. Do dań mięsnych, ryb, drobiu i dziczyzny serwuje się wytrawne wina. Do deserów - szampany lub słodkie wina. Do kawy - likiery, koniaki lub winiaki. Jeżeli przyjęcie przedłuża się, już po kawie i koniaku można podać whisky z lodem. Kultura picia nakazuje odpowiednie przygotowanie trunków i podanie ich we właściwej temperaturze i właściwych kieliszkach. Szczególnie istotne znaczenie ma temperatura alkoholu.

Wokół stołu - wina


Białe wina


Białe wina wytrawne zawsze podajemy schłodzone do temperatury 8 - 12 ° C. Serwujemy je do drobiu, kawioru, raków, ostryg oraz do białych mięs: drobiu i cielęciny. Białe wytrawne wino pasuje również do chudych wędlin i mięs podawanych na zimno, a także do sałatek majonezowych. Dobrze komponuje się smakowo również z łagodnymi serami oraz zapiekankami. Do białych win stosuje się kieliszki wysmukłe na wysokiej nóżce.

Czerwone wina


Czerwone wina wytrawne podaje się w temperaturze pokojowej 16 - 18 ° C. Stosuje się je do tzw. ciemnych mięs: dziczyzny, wołowiny, baraniny oraz pieczonego drobiu, pasztetów różnych pikantnie przyrządzonych mięs. Kieliszki do czerwonego wina powinny mieć duży kielich i niezbyt długą nóżkę.

Wina deserowe i słodkie


Wina deserowe i słodkie są cięższe i mocniejsze od wytrawnych. Podaje się je po posiłkach głównych do deserów: ciast, tortów, kremów, galaretek. Powinny mieć temperaturę 12 - 16 ° C. Do win deserowych używa się kieliszków średniej wielkości.

Serwowanie wina


Podając wina trzeba pamiętać, że nie należy nalewać kieliszków do pełna. Wina wytrawne nalewa się do 3/4 objętości kieliszka, a deserowe do połowy. Prawdziwi smakosze wina zalecają otwarcie butelki na godzinę przed konsumpcją. Wino podobno "lubi odetchnąć powietrzem". Pamiętajmy, że wina powinno się serwować na przyjęciach w oryginalnych butelkach z firmowymi etykietami. Są to bowiem niejako świadectwa jakości i pochodzenia win.
Butelki otwiera się korkociągiem, starając się, aby jego koniec nie zanurzył się w winie i aby nie przedostały się do napoju okruchy korka. Ze względu na tę ostatnią ewentualność gospodarz rozpoczynając rozlewanie wina powinien pierwszą niewielką porcję wlać do swego kieliszka. Nalewając wino należy starać się, aby szyjką butelki nie dotykać kieliszka, nie można jednak trzymać butelki zbyt wysoko. W przypadku ciasnoty na stole, nalewając wino można wziąść kieliszek do ręki. Nie jest to eleganckie, ale dopuszczalne. Należy pamiętać, że kolejność podawania różnych gatunków wina zależy nie tylko od kolejności serwowanych dań. Trzeba uwzględniać także inne zasady, w myśl których białe wina powinny być podawane przed czerwonymi, wytrawne przed deserowymi, słabsze i chłodniejsze przed mocniejszymi i cieplejszymi.

Wokół stołu - szampan


Szampan nie bez powodu nazywany jest królem trunków. OrzeĽwia, rozwesela i zawsze znakomicie smakuje. Przypisuje mu się własności lecznicze oraz kosmetyczne. Walory szampana świetnie charakteryzuje potoczne znaczenie przymiotnika "szampański". "Szampańska zabawa" to wspaniała zabawa, "szampańska dziewczyna" to dziewczyna pełna wdzięku i temperamentu. I taki właśnie jest ten królewski napój. Szampan to naturalnie musujące wino, przygotowywane według specjalnej technologii. Odkryli ją francuscy benedyktyni z opactwa Perignon w XVII w. i do dziś za jedą z najszlachetniejszych marek uchodzi "Dom Perignon". Jednakże w miarę upływu czasu technologię tę znakomicie opanowali także specjaliści z innych krajów i dziś doskonałe wina musujące produkuje się w Hiszpanii, USA, we Włoszech a także w wielu innych Państwach. Jednak nazwa "szampan" zastrzeżona jest dla win musujących z Szampanii. Szampany dzieli się na: brut (silnie wytrawne), tres sec (mocno wytrawne), sec (wytrawne), demi sec (półwytrawne), demi doux (półsłodkie) i doux (słodkie). Największą zaletą szampana jest jego uniwersalność. Można go podawać prawie przy wszystkich okazjach i niemal do wszystkiego.
Nie podaje się szampana do zup, śledzi i bigosów. Poza tymi wyjatkami szampan pasuje do wszystkiego. Oczywiście pod warunkiem, że jest właściwie podany. Decydujące znaczenie ma temperatura trunku. Powiada się, że ciepły szampan to zmarnowany szampan. Zawsze należy podawać szampana mocno schłodzonego, o optymalnej temperaturze 6 - 8 ° C. Aby szampan nie zagrzał się podczas konsumpcji, po rozlaniu do kieliszków, butelkę z resztą trunku wstawia się do specjalnych wypełnionych lodem kubełków.

Otwieranie szampana


Wielu osobom sprawia kłopot samo otwarcie butelki z szampanem. Nie jest to żadna tajemna sztuka, pod warunkiem, że trunek ma odpowiednią temperaturę i przed otwarciem nie potrząsamy butelką. Szampan nie powinien strzelać, wybuchać i wylewać się z butelki.
Aby elegancko i bez zbędnych sensacji otworzyć szampana wystarczy zdjąć folię z korka, rozkręcić metalowe zabezpieczenie, mocno ująć korek w lewą rękę, w prawej zaś trzymać butelkę i powoli nią obracać w kierunku odwrotnym do ruchu wskazówek zegara. Po trzech, czterech obrotach wykręcimy butelkę spod korka. Szampan nie wystrzeli i nie rozleje się. Co najwyżej lekko stuknie.

Kieliszki do szampana


Szampana nalewa się do kieliszków w dwóch fazach. Najpierw do każdego po troszeczku, gdyż trunek pieni się i wznosi, następnie uzupełnia zawartość kieliszków do dwóch trzecich objętości. Kieliszki do szampana powinny mieć specyficzny kształt. Na ogół używa się płaskich, szerokich pucharków albo wąskich, wysokich kieliszków na krótkiej nóżce. W smukłych kieliszkach dłużej utrzymuje się aromat trunku i szampan silniej musuje.

Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...