« powrót do spisu artykułów   

Planowanie weselaŚlub, to najważniejsze wydarzenie w życiu! Każda ceremonia ślubna, to ogromne przeżycie dla Młodej Pary, Rodziców i zaproszonych Gości. Jeśli przygotowują się Państwo na ten nowy etap w życiu, to może pomocne będą Państwu moje wskazówki w zakresie organizacji przyjęcia weselnego. Mam nadzieję, że ułatwią one przygotowania, a także pozwolą uniknąć najczęstszych błędów.

Tak więc planujemy ostatni etap Państwa ceremonii - wesele. Nie muszę chyba nikogo przekonywać, co do ważności tego wydarzenia. To właśnie wesele najbardziej zapada w pamięć Młodych i Gości z dwóch prozaicznych powodów: trwa najdłużej i odbywa się już po ceremonii zaślubin, a więc emocje zdążą już opaść. Spróbujmy usystematyzować kolejność przygotowań.

organizacja wesela

Wybór miejsca: Wesele możemy zorganizować we własnym zakresie, ale z oczywistych powodów taki wariant ogranicza nas w zakresie ilości zaproszonych gości. Proszę także dobrze zastanowić się, czy naprawdę nie jest warto przeznaczyć dodatkowe środki i zorganizować wesele przez wyspecjalizowaną firmę, tak aby Państwa Mamy też mogły cieszyć się tym wydarzeniem, a nie obsługiwać Gości. Namawiam więc na ten drugi wariant, czyli skorzystania z usług firmy zewnętrznej: domu weselnego, restauracji, czy restauracji przyhotelowej. Te, dysponują własnymi lokalami, w związku z tym najczęściej nie ponoszą Państwo kosztów wynajęcia sali; przynajmniej w moim odczuciu taki koszt nie powinien wystąpić w kalkulacji.
Jeśli mają Państwo dużo gości przyjezdnych, warto skorzystać z oferty restauracji przyhotelowych, które zapewniają od razu zakwaterowanie. Jeśli nie ma takiej potrzeby, wówczas sprawdzona restauracja będzie dobrym wyborem. "Sprawdzona" to taka, o której usłyszeli Państwo pochlebne opinie, ale i taka, gdzie na Państwa zapytanie w sprawie przyjęcia, zareagowano szybko i profesjonalnie. Pierwsze wrażenie też jest bardzo ważne. Państwa dobre odczucia, na pewno przeniosą się pozytywnie na zaproszonych gości.
Wybór miejsca organizacji wesela wyznacza również jego termin. Jeśli Państwa przyjęcie ma odbyć się w sezonie letnim, warto skorzystać z oferty lokali mających własne ogrody, tarasy, etc. - po prostu miejsce na świeżym powietrzu, które pozwoli np. zorganizować grill lub np. przygotować palarnię dla gości. W tym miejscu chciałabym nadmienić, iż coraz częstszym, dobrym zwyczajem staje się upraszanie gości o nie palenie przy stołach biesiadnych w trosce o komfort osób niepalących.

Jeszcze jedna podpowiedĄ: zielony plener to bajkowa możliwość zorganizowania sesji zdjęciowej dla Młodej Pary. Żadne atelier fotograficzne nie zaoferuje tak pięknego tła dla uwiecznienia tego wydarzenia, jak natura: żywe kwiaty, zielone drzewa, a może łąka, jezioro? Podsumujmy, jeśli planują Państwo większe wesele to na pewno w zewnętrznym lokalu, jeśli w sezonie letnim - to z możliwością wyjścia na zewnątrz, jeśli mają Państwo dużo przyjezdnych gości - to w lokalu oferującym zakwaterowanie. Lokale przyhotelowe mają jeszcze tę podstawową przewagę, że często zapewniają pokój dla Młodej Pary, co daje możliwość przebrania i poprawienia makijażu Oblubienicy, złożenia prezentów, czy po prostu jest miejscem relaksu i wytchnienia.

Wybór formy wesela: Przyjęcie w naszej polskiej tradycji, to honorowy stół dla Młodej Pary i Świadków, długie stoły biesiadne dla Rodziców i zaproszonych Gości, ustawione w formie podkowy. Taka oprawa zawsze sprawdza się i współgra z każdym typem sali weselnej. Coraz częściej jednak, o ile miejsce na to pozwoli, Goście zasiadają przy okrągłych stołach bankietowych. Ta forma jednak wymusza wcześniejsze przygotowanie planu rozsadzenia Gości, ale dzięki temu można posadzić obok siebie osoby dobrze znające się, lub o podobnych zainteresowaniach. Miła atmosfera przy stołach weselnych ma też niebagatelny wpływ na powodzenie całej uroczystości. Proszę pamiętać o przygotowaniu kartoników z nazwiskami gości do ustawienia obok nakryć. Ważne jest również, aby przy wejściu na salę znalazł się cały plan, umożliwiający szybkie odnalezienie swojego miejsca przez Gości. Jeśli budżet na to pozwoli, na pewno ładnie prezentowałyby się hostessy kierujące Gości do wybranych miejsc. Możemy jeszcze przygotować wesele w formie bufetu, z miejscami do konsumpcji lub w ogóle "na stojąco", ale uwzględniając polską tradycję, gdzie na przyjęcia zapraszana jest rodzina i często osoby starsze, taka forma może nie być dobrze przyjęta. Może być nawet męcząca dla Gości. Trudno przecież wyobrazić sobie, aby seniorzy mający trudności z poruszaniem, obsługiwali się sami przez całą noc.
Polecam więc uwzględniając nasze przyzwyczajenia, tradycyjną formę zasiadania przy stołach biesiadnych lub bankietowych, stół dla Młodej Pary zawsze musi być wyróżniony i mieć honorowy charakter.

Wybór oprawy muzycznej: Truizmem byłoby stwierdzenie, że najlepsze przyjęcie może ponieść fiasko przy fatalnej oprawie muzycznej. I odwrotnie, świetny zespół muzyczny lub prezenter mogą "nadrobić" braki w wystroju sali, czy przygotowanym menu, zabawiając gości w najprzeróżniejszy sposób. Oczywiście najlepiej, aby wszystkie składniki pozostały w harmonii i równowadze. Przeważnie względy finansowe decydują o tym, czy wybierają Państwo zespół muzyczny, czy prezentera popularnie zwanego DJ-em. Ja jednak ze swej strony chciałabym zwrócić Państwa uwagę na dwa ważne zagadnienia. Proszę nie decydować się na samodzielne przygotowywanie oprawy muzycznej. Jeśli nie będą Państwo korzystać z usług profesjonalistów, to musi koniecznie być wyznaczona jedna osoba do odtwarzania płyt. Nie wyobrażacie sobie Państwo, ile konfliktów się zdarza, gdy wszyscy zaczynają decydować jaka piosenka ma być odtworzona. Jeśli zaś korzystają Państwo z profesjonalistów, to proszę dokładnie sprawdzić, czy ten profesjonalizm nakazuje im również nie spożywać alkoholu podczas pracy. Niestety, nadal zdarzają się pijani DJ-e podczas wesel, czy członkowie zespołów muzycznych.

Wybór menu: W tym miejscu pojawia się najwięcej wątpliwości i pytań. Co podać, czy zgodnie z polską zasadą stoły mają się uginać? Jakie alkohole wybrać i ile? Spróbujmy przez to przebrnąć. Na początek przywitanie Młodej Pary - tradycyjnie chlebem i solą. Zdarza się, że Młodzi nie chcą zadośćuczynić tej tradycji. Ja jednak namawiam, że jeśli tylko Rodzice sobie tego życzą, to ustąpcie Państwo Młodzi! Czas szybko leci i Wy kiedyś będziecie żenić swoje dzieci i też będziecie chcieli zrealizować swoje marzenia. W czasie przywitania kelnerzy powinni roznieść dla wszystkich gości aperitif, którym najczęściej jest wino musujące (nie słodkie). Teraz odbywa się toast za zdrowie Młodych, tradycyjne przeniesienie Panny Młodej przez próg i możemy zaczynać właściwą biesiadę.
Zwyczajowo w naszej polskiej tradycji, na gości czekają już stoły zastawione zimnymi przekąskami (na pewno muszą być półmiski wędlin, przekąski z ryb, sałatki, świeże warzywa/pikle, sosy, pieczywo / masło). Jeśli przyjęcie zacznie się od obiadu, na stołach nie powinny być ustawione talerze przekąskowe, gdyż goście od razu zaczną się częstować. Ważne jest tylko w takiej sytuacji, aby ciepłe dania były wydane sprawnie i goście mogli zaspokoić pierwszy głód. Przyjęcie warto rozpocząć ciepłym obiadem, który będzie stanowił dobrą bazę dla spożywających alkohol. Po obiedzie kelnerzy powinni podać talerze z przekąskami. W tym miejscu rozpoczyna się część taneczna wesela - pierwszym walcem. Teraz już wszystko będzie się kręcić "własnym" rytmem. Emocje opadają, pierwsze dania zdegustowane, w głowie trochę się kręci od alkoholu.

Teraz moje dobre rady: dostosujcie Państwo menu przede wszystkim do pory roku w jakim odbywa się przyjęcie. Flaki w gorący czerwcowy dzień na początek i do tego bigos z kotletem schabowym, można przesunąć choćby na nocny poczęstunek. Ale najlepiej kierować się dobrą zasadą: w gorącym okresie dania lekkie, zimą oczywiście bardziej treściwe. Wybierając dania gorące dla naszych gości, musimy kierować się zasadą "złotego środka". Białe mięso nigdy nas nie zawiedzie. Dania z drobiu lub cielęciny to optymalny wybór dla młodszych i starszych. Jeśli zupa, to klarowna lub krem. Dobrym daniem jest gorący żurek serwowany nad ranem. Na tę typowo polską tradycję, czeka każdy gość. Tak jak wcześniej wspominałam, dobór samych dań to już sprawa indywidualna. Dobrze jest we wszystkim zachować zdrowy rozsądek i umiar. Jeśli decydujemy się na tradycyjne polskie wesele, nie podawajmy carpaccio z polędwicy, czy sałatki Caprese, bo zdecydowanie lepiej będzie smakował tradycyjny tatar, czy sałatka szopska. Jeśli chcemy wprowadzić bardziej oryginalne akcenty do kuchni polskiej, to proszę pamiętać o całej gamie ryb słodkowodnych (czy pamiętają Państwo smak mazurskiej sielawy?) i polskiej dziczyĄnie. Ta ostatnia, choć droga, może być ciekawą propozycją na grilla - zamiast prosiaka - dzik. I jeszcze jedna uwaga, do której staram się przekonywać swoich Gości. Proponuję, aby owoce i ciasta, jeśli mają być od samego początku na przyjęciu weselnym, przygotować na odrębnym pięknym bufecie. Dobrym pomysłem będzie przygotowanie dodatkowego wózka kelnerskiego z wyborem ciast i owoców, tak aby dostarczać je Gościom mającym problemy z poruszaniem się. Stół uginający się od mięs, ryb i warzyw, to nie najlepsza oprawa dla słodkich ciast. Może i Państwa przekonałam do mojego spojrzenia na tę sprawę?

Dobór alkoholi i napoji, to już indywidualna sprawa. Państwo najlepiej znacie swoich Gości i wiecie, czy wolą oni czystą wódkę, czy np. whisky, i jak "pojemne mają głowy". Namawiam do ograniczania różnorodności alkoholi, bo jak wiadomo najgorsze są mieszanki. Wódka przy stole i piwo przy grillu, choć to sprawdzony mix dla Skandynawów, w polskich głowach wywołuje często zbyt duży zamęt. Ale wino na pewno musi być dostępne, bo coraz więcej osób rezygnuje z wódki na rzecz wina. Miłym rozwiązaniem będzie też weselny bar zaopatrzony w podstawowe alkohole, jako alternatywa dla tradycyjnej wódki (mam tu na myśli: vermouth, gin, whisky, brandy, etc.), ale to już dodatkowe koszty - do rozważenia. Jeśli chodzi o napoje, to zachęcam do ograniczania gazowanych na rzecz niegazowanych mimo, że na weselach spożywa się nadal więcej wody gazowanej. Siła przyzwyczajenia, a może to też część naszej tradycji?
Tort weselny. O torcie weselnym powiedziano już chyba wiele. Ja tylko wyrażę swoją opinię. Żaden nowoczesny, jednopiętrowy tort nie odda tej chwili, kiedy za wysokim, białym kilkupiętrowym słodkim cudem, staje Młoda Żona, aby ukroić pierwszy kawałek dla .... i tutaj kolejność jest dowolna. To jest Państwa dzień i to Państwo o wszystkim decydują. Chodzi o to, byście zawsze czule go wspominali, czego bardzo serdecznie Państwu życzę.

Mam nadzieję, że choć w małym zakresie mogłam Państwu pomóc. Jeśli będą Państwo mieli jakieś konkretne zapytania w zakresie organizacji wesel, chętnie będę służyć moim doświadczeniem.
Pozdrawiam serdecznie i życzę, aby Państwa ceremonia ślubna była tą jedyną, niepowtarzalną, którą Państwo i zaproszeni Goście będą wspominać mile jeszcze wiele, wiele lat!!!

organizacja wesela

Porad udzielała Monika Otłowska,
Specjalista ds. bankietów
monika.wierzbicka@dedek.pl
www.dedek.pl
fot. Hotele Dedek

Zamknij

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.

Warunki przechowywania lub dostępu do plików cookies możesz określić w ustawieniach Twojej przeglądarki.

Trwa ładowanie obrazu...